Kadın Hastalıkları

Sistit nedir? – Sistit tedavi yöntemleri

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte daha sık görülen sistit, tadınızın kaçmasına neden olabilir. Yaz aylarında kadınların kabusu olan sistiti önlemenin yollarını ise Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nilüfer Saruhan anlatıyor…

Yoğun bir kış sezonunun ardından tatil planlarının yapıldığı yaz mevsimi geldi. Dolayısıyla “en keyifli ve enerjik mevsim yazdır” desek yanlış olmaz. Sabırsızlıkla beklenen tatil için gereken her şey satır satır planlanmıştır bile. Ancak ihtimal vermeyip ansızın karşı karşıya kalacağımız ve tadımızı kaçırabilecek hastalıkları da bu satırlara dahil ediyor muyuz?

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nilüfer Saruhan, bu güzel mevsimde kadınların keyfinin kaçmasına neden olabilecek sistit hastalığına dikkat çekiyor. İdrar torbasının iltihaplanması anlamına gelen sistit, yaz mevsiminde doğru koşullarda yapılmayan deniz-havuz tatilleri, artan sıcak havalarla birlikte hijyene gerektiğinden daha fazla dikkat edilmemesi nedeniyle sıklıkla görülebiliyor. İşte tam bu noktada Vital siz değerli kadın okurları için özellikle sadece eğlenceli değil, sağlıklı bir yaz tatili için de sizi bu hastalıktan koruyacak önlemleri paylaşarak tatil programınızı bir uzman dokunuşuyla tamamlıyor…

Sistit nedir ve neden oluşuyor?

Böbreklerdeki kanın temizlenmesi sonrası atıkları içeren idrar, bir depo görevi gören idrar torbasında toplanıyor. Bu idrar torbasının iltihabı “sistit” olarak adlandırılıyor. Kadınlarda üretra denilen, idrarı dışarıya taşıyan boru sisteminin daha kısa olması sebebi ile sistit, erkeklere oranla daha sık görülüyor. Sistit, sıklıkla enfeksiyona bağlı gelişiyor; cinsel ilişki, bakteriyel, viral, mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sistite yol açabiliyor.

Belirtileri neler?

Başlıca sistit belirtileri; sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, zorlanma, ani sıkışma, idrar torbası üstünde ve/veya vajinada ağrı şeklinde olabiliyor. Kadınların yaklaşık yüzde 50’si yaşam boyu bir kez sistit geçiriyor. Bu genellikle ilk cinsel birliktelik ile kendini gösteriyor. Cinsel bölgenin hijyenine dikkat etmemek kadar aşırı hijyen de idrar torbası iltihabını kolaylaştırıyor. İltihap daha çok, etkenlerin (bakteri, mantar, virüs) üretradan yukarı çıkması ve mesaneye ulaşmasıyla oluşuyor. Enfeksiyon idrar torbasına yerleştiğinde de şikayetler başlıyor.

Yaz keyfinizi koruyacak önlemler

Özellikle yaz mevsiminde havaların ısınması ile birlikte artan sıvı kaybını yerine koymak oldukça önemli. Gün içinde bol sıvı tüketmek sistitten koruyucu başlıca önlem. İçilen çay, kahve gibi içeceklerden ayrı olarak en az 8-10 bardak su tüketilmelidir. Bol su içildiğinde idrar üretimi artacağından iltihap etkenlerinin mesaneye tutunması zorlaşır, yani bir tür mekanik temizlik olur.

Her zaman özen gösterilmesi gereken genital hijyenin önemi yaz döneminde daha da artıyor. Bu noktada bilinen hijyen yöntemlerinin aksine; vajina içine herhangi bir yıkama, temizlik uygulamaktan, özel solüsyon, sıvı, sabun, tablet vs. kullanmaktan mutlaka kaçınmak gerekiyor. Bunların yerine genital bölgenin ılık su ile önden arkaya doğru dıştan temizliği, kuru tutulması ve pamuklu çamaşır kullanılması hijyen için yeterli yöntemlerdir.

Önlem alınmazsa böbrek hasarına neden olabilir

Sistite karşı alınan tüm önlemlere rağmen herhangi bir şikayet hissedildiğinde, bir uzmana başvurup muayene ve gerekli tetkiklerden sonra uygun ilaçla tedavi başlatılmalı ve şikayetler geçse bile ilaçlar önerilen süreden daha az kullanılmamalıdır. Aksi takdirde bu durum, iltihabın tam iyileşmemesine, tekrar etmesine ve uygun tedavi alınmazsa uzun vadede böbrek hasarına yol açabilir.

Gebelik döneminde görülen sistit ise, gebelikte muhtemelen değişen hormonal altyapı nedeniyle belirtisiz bir hastalık olabilir. Bu sebeple gebelerde rutin olarak idrar tahlili ve kültürü ile enfeksiyon taraması yapılmalıdır.

Her suya atlamayın!

Yaz sıcağından ne kadar bunaltıcı olursa olsun, temizlik koşullarından emin olmadığınız havuzlara girmeyin. Genital bölgenin ıslak kalmaması için havuz ve deniz sonrası şezlong keyfi veya güneşlenirken ıslak giysilerinizi mutlaka kuruları ile değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın