Göz Hastalıkları

Sömestir Tatilinde Çocukların Göz muayenelerini yaptırın

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, ailelerinsömestir tatilini fırsat bilerek çocuklarının göz muayeneleriniyaptırmalarında fayda olduğunu söyledi.

Göz hastalıkları arasında yer alanmiyop, astigmat ve hipermetropun, aileler tarafından farkedilemediğinde, çocukların okuldaki ders başarısının düştüğünükaydeden Op. Dr. Asena, “Burahatsızlıklar, ders çalışırken çocukların motivasyonunu daolumsuz yönde etkiliyor” dedi.

“Çocuğum tembel, ders çalışmayısevmiyor” gibi düşünen ebeveynlerin aklına göz hastalıklarıgelmeli diyen Asena, ailelerin özellikle sömestr tatilini fırsatbilerek çocuklarına göz muayenesi yaptırmalarının büyük önemtaşıdığını söyledi.

Göz rahatsızlığı yaşayançocukların, genelde görüntüyü odaklamak için başını yantutarak veya gözlerini kısarak baktıklarını hatırlatan Op.Dr.Bilgehan Sezgin Asena, bu gibi davranışların yanı sıra;çocukların baş ve göz ağrısı da hissedebileceklerine dikkatçekti.

Okul öncesinde 5 – 6 yaştan erkendönemde, bebek ve çocuklarda taramaların yapılmasınınhastalıkların erken tanı ve tedavisi açısından gerekli olduğunuhatırlatan Asena, şu bilgileri verdi: “Özellikle bu dönemde göztembelliği yönünden çocuklar mutlaka göz muayenesindengeçirilmelidir. Her sağlıklı çocuk bile her yıl düzenli göz muayenesi olmalıdır. Göz sağlığı, okuldaki başarıyıdoğrudan etkiliyor. Gözde bir rahatsızlık olup olmadığıkonusunda aileler çok bilinçli hareket etmeli. Bu konudaöğretmenlere de büyük görev düşüyor”

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir