Bebek ve Çocuk

Su çiçeği hakkında bilmeniz gerekenler

Genel olarak 15 yaş altı ve özellikle de okul öncesi çocuklarda görülen su çiçeği hastalığı, bulaşıcı bir hastalıktır. Yakın temas ile çok çabuk bulaşan ve deride su toplama ile kendini belli eden hastalığın en etkili koruma yöntemi ise aşı yaptırmaktır.

Su Çiçeği Hastalığı Nedir?

Su çiçeği virüsü olarak tanımlanan varicella zoster isimli virüs nedeniyle vücutta oluşan hastalık, içi su dolu kabartı ve döküntülerle karakterizedir ve çocuklarda halsizlik, yorgunluk oluşturur. Bulaşıcı bir hastalık olan suçiçeği aşı ile korunması mümkün olan bir hastalık olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın bebeklere uyguladığı aşı takviminde önemli bir yere sahiptir. Su çiçeği hastalığına neden olan virüs aynı zamanda zona hastalığına da neden olmaktadır. Küçük yaşlarda su çiçeği hastalığı daha hafif semptomlarla atlatılabilirken ileri yaşlarda çok daha ciddi tabloda seyreder. Hatta hamilelik döneminde bebek ölümlerine neden olabilir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

Yaklaşık 10 ila 20 gün arasında kuluçka evresine sahip olan su çiçeği virüsü, cilt üzerinde içi su dolu kabarcık ve döküntülerle kendini belli eder. Su çiçeği başlangıcı ciltte hafif pembe lekelenmeler ile fark edilir. Ateş ve halsizlik çocuklarda su çiçeği belirtileri arasındadır. Hafif pembe lekelenmeler hastalığın ilerlemesi ile birlikte içi su dolu kırmızı kabarcıklara dönüşür. İştahsızlık, halsizlik, keyifsizlik ve burun akıntısı bebeklerde su çiçeği belirtileri arasında yer alır. İçi su dolu kabarcıklar, yaklaşık 12 ile 24 saat içerisinde kabuk bağlayarak dökülmeye başlar ve yerine yenileri gelir. Özellikle vücudun gövde bölümünde yüksek oranda görülen kabarcıklar kolda, saçların arasında ve yüzde nispeten daha azdır. Aşırı derecede kaşıntıya neden olan hastalıkta kabarcıkların patlatılması ciltte iz bırakır.

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Genellikle okul öncesi çocuklarda görülen suçiçeği hastalığı, okul çağı çocuklarında da görülebilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı okula giden çocukların bu hastalığı kapmamaları için arkadaşlarının kişisel eşyalarını kullanmamaları ve yakın temastan uzak durmaları gerekir.  Su çiçeğinin önlenmesi için su çiçeği aşısı yapılmalıdır. Su çiçeği aşısı bebek bir yaşını doldurduktan sonra yapılmalıdır. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan aşı, bazı çocuklarda huysuzluk, keyifsizlik ve hafif ateşe neden olabilir. Su çiçeği aşısı ile ilgili en önemli noktalardan biri de aşı vurulduktan sonraki 6 haftalık dönemdir. Bu dönemde aspirin gibi salisilat içeren ilaçlar kullanılmamalıdır.

Su Çiçeği Tedavisi

Herhangi bir ilaç tedavisi gerektirmeden bol bol istirahat, bol su tüketme ve sağlıklı beslenme ile atlatılabilen su çiçeği hastalığı yaklaşık 7 gün sürer. Bu sürenin yaklaşık 3 günü yüksek ateşli bir evredir. Bu evrede doktor tarafından ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Ateşin düşürülmesini sağlamak için ılık su ile duş alınması önerilebilir.  Bu hastalıkla ilgili olarak en sık sorulan sorulardan biri de su çiçeği kaşıntısına ne iyi gelir sorusudur. Kaşıntıyı engellemek için doktor tarafından krem ve losyonlar verilebilir. İçi su dolu keseciklerin patlatılması enfeksiyon riskini arttıracağı için kaşıntıyı önleyici krem ve losyonların düzenli kullanılması önerilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir