Beslenme ve Diyet

Tahinin faydaları nelerdir ?

Yemeklerde,tatlılarda ve kahvaltıda lezzetiyle sofralarda yerin alan çeşitli yemek kültürlerinde çokça kullanılan tahin,sağlık deposu bir besindir. Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında önemli bilgiler verdi.
Tahin, susam bitkisinin tohumlarının  zarının ve dış kabuğunun soyulması, gerekli ısıl işlemlerle pişirilmesi sonrasında öğütülmesi ile elde edilen bir Orta Doğu sosu ya da çeşnisidir.

Tahinin Besin Değeri; Tahinin 100 gramı 592 kaloridir. %53 yağ, %22 karbonhidrat, %17 protein ,%3 sudan oluşur. İçeriğinde tiamin , fosfor, çinko niasin , demir magnezyum, folat  kalsiyum ,B vitaminleri ve potasyum  bulunur.

Tahinin Faydaları Nelerdir ?Yüksek oranda esansiyel yağ asidi içeren tahin, antioksiant içermesi nedeniyle  bağışıklığı güçlendirir, yeterli ve dengeli tüketildiğinde kolesterol seviyesini düşürür. Böylece  kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Cilt sağlığına iyi gelen bu besin aynı zamanda beyni destekler. Ayrıca tahinin içerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum da kemik gelişiminde etkilidir.

Tahin Pekmez Faydaları Nelerdir ?Aminoasit ihtiyacını karşılarVücudu uyararak enerji verirKansızlığı giderirBağırsakları temizler Beyni güçlendirirKalsiyum deposudurVücudu ısıtırZihin gelişimini desteklerCinsel gücü arttırır
Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen,” Yüksek yağ içeriği sebebiyle çok tüketildiğinde alınan kaloriyle beraber kilo alımına neden verebilir. Sabahları aç karnına tahin tüketmek gün içinde kişinin daha enerjik olmasını sağlar.”dedi.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir