Kadın Hastalıkları

Tanısal İşlemler

1:SMEAR:

Rahim ağzı kanser taraması için aldığımız bu tahlil sadece bize kanser başlangıcı ile ilgili bilgi vermeyip aynı zamanda hormonal değerlendirme,enfeksiyonların değerlendirilmesi ve genital malignite tedavisi ve takibinin değerlendirilmesinde kullanılır.

Uzm. Dr.Ayşe Ekin Kara
Uzm. Dr.Ayşe Ekin Kara

2:SERVİKAL BİYOPSİ:

Rahim ağzında şüpheli bir lezyon görülmesi durumunda lezyondan direk olarak biyopsi alınması işlemidir.

3:LEEP:

Özel bir alet yardımıyla serviksden ince bir parça çıkarma işlemidir.

4:KONİZASYON:

Rahim ağzından bir bistüri yardımıyla koni şeklinde bir parça çıkarılması işlemidir.Hem tanı hemde tedaviye yönelik bir girişimdir.

5:ENDOMETRİAL BİYOPSİ:

Anormal bir kanamanın nedeninin saptanması için kullanılabileceği gibi yumurtlama takibi için de yapılabilmektedir.

6:HSG: (rahim filmi) :

Adetin 6-11.günlerinde yapılan bu işlemle rahimdeki perde(septum) bası yapan kitleler ve myomlar,tüplerdeki tıkanmalar tespit edilebilir.

7:KOLPOSKOPİ:

Rahim ağzındaki birtakım değişiklikleri ve normal olmayan smear sonuçlarında kolposkopi ile rahim ağzını direkt olarak gözlemleriz ve gerekirse biyopsi alırız.

8:SONOHİSTEROSKOPİ:

Rahim içine serum fizyolojik verilerek yapılan ultrason işlemidir.Rahimdeki yapışıklıkları,myom veya polipleri böyle gözlemler ve tanı koyarız.

9:HİSTEROSKOPİ:

Vajinal yoldan rahim içine girilerek kameralı bir sistemle rahim içini gözlemleme işlemidir.Tanı anında rahimdeki polip veya perdeleri çıkarma ve yapışıklıkları açma gibi birtakım kolaylıkları bize sunar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu