Ortopedi

Teknoloji ve boyun ağrısı

İlerleyen teknoloji sayesinde neredeyse hepimiz akıllı telefon, tablet ve ya en azından bilgisayar kullanıcısı olduk. Teknolojinin hayatı kolaylaştırıcı rolünün yanında bir takım sağlık problemlerini de beraberinde getirdiği ortada. Çok fazla sayıda yazışma/mesajlaşma sonucunda baş öne ve aşağı doğru eğilmekte, sonuçta boyun, omuz, sırt ve baş ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Aslında bu durum ‘overuse sendromu’ yani başın sürekli öne eğilir pozisyonda uzun süre tutulmasına bağlı, aşırı kullanma ve gerginlik rahatsızlığıdır.

Boynumuz normalde, ortalama 5 kğ ağırlığındaki başımızı taşımaktadır. Başın öne veya uzun süre cep telefonu kullanılmasına bağlı yana doğru sürekli eğilmiş pozisyonda tutulması, boyun bölgesine binen yükü 10-15 kğ’a kadar arttırır. Boyun bölgesinin anormal pozisyonda tutulması kaslar üzerinde stresi arttırarak, yorgunlukkas spazmı ve hatta stres tipi baş ağrısına neden olur.

Prof. Dr. Alihan DERINCEK
Prof. Dr. Alihan DERINCEK

Finlandiya’da işyerinde bilgisayar kullanan 1500 çalışan üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, bayanlarda daha çok olmak üzere, genç erişkinlerin %53’ünde boyun bölgesinde ağrı ve uyuşma, %32 oranında ise kalça ve bel bölgesinde ağrı oluştuğu bildirilmiştir. Bu problemlerin uzun vadede boyun bölgesindeki kas, kemik ve disklerde nasıl bir probleme yol açtığı bugün için tam olarak bilinmemektedir.

  • Tüm bu ağrılardan biraz olsun kurtulabilmek ve korunmak için;
  • 1. Kullandığınız cihazın mümkün olduğunca göz hizanıza yakın olacak, başınızı öne doğru en az eğecek pozisyonda olmasına özen gösterin,
  • 2. Çalışma esnasında aralar verin ve sık sık pozisyon değiştirin,
  • 3. Kaslarınız üzerindeki gerilimi azaltmak için egzersiz yapın,
  • 4. Cep telefonunuzu kulaklık veya bluetooth yardımıyla kullanın.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir