KBB (Кulak Burun Boğaz)Plastik ve Estetik Cerrahi

Tip plasti – burun ucu estetiği

Burunumuzda en çok dikkat çeken kısım , burun ucudur ve bu bölge estetik açıdan da çok önemlidir. Kişiden kişiye çok değişir. Irklar arasında da karakteristik özellikler taşımaktadır ( Doğu ırklarında basık , zenciler de basık ve geniş, vs. ) . Yüksekliği , genişliği ve açıları oldukça önemlidir. Burun ucu bölgesinin cildi , burundaki en kalın cilt yapısına sahiptir. Burun sırtında cilt en ince iken burun ucuna geldikçe kalınlaşır ve cilt içi sebase bezlerin sayı ve yoğunluğu artar.

Burun ucu estetiği ameliyatı; eğer burun sırtında , burun yan kenarlarındaki kemik yapılarda , burunu ortasındaki ‘ septum ‘ dediğimiz orta bölmede hiçbir sorun yoksa , burun sırtı oldukça düzgün ise, burun basık ve geniş değilse ve yalnızca burun ucu problemli olan hastalarda , burun ucunu güzelleştirmek ve var olan problemi gidermek amacı ile yapılan ameliyattır . Bu ameliyat ile ;

Op. Dr. Yusuf CAN
  • * Burun Ucunun İnceltilmesi
  • * Burun Ucunun Kaldırılması
  • * Burun Ucunda Açı Değiştirilmesi
  • * Burun Ucunun Öne Getirilmesi ( projeksiyon artışı)
  • * Burun Deliklerindeki Şekil Bozukluklarının Düzeltilmesi
  • * Burun Kanatlarındaki Fazlalığın Giderilmesi
  • * Daha Önce Burun Ameliyatı Geçirmiş Hastalarda Burun Ucu Problemlerinin Düzeltilmesi

işlemleri yapılabilir.

Burun ucundaki sorunların tipine bağlı olarak çeşitli kıkırdak eklemeler (greftler) veya dikişler kullanılarak burun şekillendirilebilir. Günümüzde burun ucunu yeniden şekillendirirken ( Tip Plasti) buradaki dokular eskiye oranla daha fazla muhafaza edilmekte ve kısmen alınan dokularda diğer başka alanların güçlendirilmesinde – desteklenmesinde kullanılmaktadır. Bu bölgeye açık teknik veya burun içinden (kapalı teknik) yapılan kesiler ile ulaşılabilir . Lokal yada genel anestezi ile yapılabilir. Burun ucu estetiği ameliyatında , bütün olarak yapılan bir burun estetiği ameliyatına göre hastada çok daha kolay ve hızlı bir iyileşme süreci gösterir. Kemiklerin kırılmaması nedeniyle , daha az kanama, çok daha az şişlik ve morluk ( Hatta büyük bir ihtimalle morluk hiç oluşmaz ) olur . Burun sırtında alçı veya plastik kalıp gerektirmez. İşe dönüş çok daha hızlı olur. Özellikle yoğun iş temposunda olup , kısa süre içinde iş hayatına geri dönmek isteyen insanlar , aynı zamanda burunun diğer kısımlarındaki problemleri yok yada göz ardı edilebilir durumda ise rahatlıkla Tip plasti ameliyatı olabilir.

Ameliyat genellikle yarım ila 1 saat sürebilir. Ameliyat sonrası tampon yada silikon splint konulmaz . Ameliyat sonrasında hastamız 3-4 saat sonra evine gidebilir. Ödem ve şişlik bir haftada azalır. Bu sürede özellikle cilt kalınlığı önemli bir rol oynar. Burun cildi kalın olan hastalarda veya daha önce burundan cerrahi bir müdahale geçirmiş hastalarda cildin eski kalınlığına geri dönme süresi biraz daha uzun sürebilir. Genellikle ağrı olmaz. 

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir