Sağlık Haber

Türk doktora uluslararası bir ödül!

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Nurdan Tözün, Dünya Gastroenteroloji Derneği’nin ‘Master of WGO’ ödülünün sahibi oldu. İlk kez bir Türk hekimine verilen bu ödüle layık görülen Dr.Tözün, “Geleneksel olarak her 2 yılda bir, alanında önemli işler başarmış gastroenteroloji doktorlarına verilen bu ödül 4 erkek hekim ile birlikte ilk kez, biri ABD’den olmak üzere iki kadın hekime verildi. Özellikle bir kadın olarak bu ödülü aldığım için ülkem adına ayrı bir kıvanç duyuyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Ayşe Nurdan Tözün’e, gastroenteroloji alanında yaptığı özgün bilimsel araştırmalar, eğitime verdiği destek ve Dünya Gastroenteroloji Derneği’nin (WGO) misyonu doğrultusunda yaptığı üstün toplum hizmetleri nedeniyle “Master of WGO“ ödülü verildi. Prof. Dr. Nurdan Tözün’e ödül, 2022 yılının Aralık ayında  Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai’de düzenlenen Dünya Gastroenteroloji Kongresi’nin açılış töreninde, derneğin eski başkanı Prof. Dr. Naima Lahbabi Amrani tarafından takdim edildi.

Dünyada  gastroenteroloji alanında faaliyet gösteren, 119 derneği ve 60.000 bireysel üyeyi çatısı altında barındıran bir federasyon olan Dünya Gastroenteroloji Derneği, sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesi, tedavi rehberleri yayınlama ve gastroenteroloji uzmanlık eğitimi konularında faaliyet gösteriyor. Dernek, ‘Master of WGO’ ödülünü 2 yılda bir, bilim ve eğitim alanında üstün hizmet sunan kişilere veriyor. Dubai’de düzenlenen 2022 Dünya Gastroenteroloji Kongresi’nde plaketi takdim edilen Prof. Dr. Ayşe Nurdan Tözün, Dünya Gastroenteroloji Derneği’nin Avrupa bölgesini  temsilen ‘Master of WGO’ ödülünü alan ilk Türk ve ilk kadın hekim oldu.  Başta Avrupa olmak üzere, 3 kıtada ve ülkemizde çeşitli bilimsel derneklerde yönetim kurulu, icra kurulu üyesi ve başkanı olarak görev yapmış olan, Dünya Tıp Akademisi, İngiliz Kraliyet Tıp Koleji (Royal College of Physicians London )  şeref üyeliği ve Albert Schweitzer altın madalyası sahibi Prof. Dr. Ayşe Nurdan Tözün’ün bilimsel çalışmalarına  ve toplum hizmetlerine verilmiş toplam 19 ödülü bulunuyor.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir