Beslenme ve Diyet

Vücudun gizli anahtarı Magnezyum

Uzman Diyetisyen Didem Yıldız Küçük konu hakkında bilgiler verdi.

Magnezyum, vücutta 600’den fazla enzimi aktive etmede kilit rol oynayan ve hücresel olayların %80’ince görev alan çok önemli bir mineraldir.

Kas, beyin, sinir fonksiyonlarının normal çalışmasında, sağlıklı bir kalp ritminde, dengeli bir tansiyon seyrinde, yüksek bağışıklık sisteminin sağlanmasında ve daha birçok konuda sağlımıza katkıda bulunur.

En iyi Kaynakları Bitter Çikolata ve Siyah Fasulye

Günlük magnezyum ihtiyacı kadınlarda 300-360mg, erkeklerde 400-420mg’dır.

100g bitter çikolata yaklaşık 320 mg magnezyum içerir ancak her gün bu miktarı tüketmek diğer sağlık parametreleri açısından doğru değildir.

Kırmızı etin 100g’ında 23 mg magnezyum varken aynı miktar siyah fasulyede 171 mg vardır. Avokado, kuru meyveler, susam, pirinç, muz da magnezyum kaynaklarından en iyilerindendir.

Bağırsaklarda emilim sorunu yoksa yeterli ve dengeli beslenerek günlük ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Vücutta herhangi bir hastalık yoksa günlük beslenme yeterli olacaktır. Fakat magnezyum eksikliğini ifade eden, kas, beyin, sinir fonksiyonlarında bozukluk gibi birçok durumda hekim kararı ile takviye alınabilir. Belirti olmadan eksiklikler bağırsak enzim testleriyle ortaya çıkar. Bu tetkik klasik kan tetkiklerinden farklıdır. Yüksek doz alımlarında yan etkilerin nadir görülmesi nedeniyle genelde tetkiklere bakılmadan da takviye önerilir. Eksiklik olmaması durumunda fazla alınan mineraller böbrek yoluyla atılacağından takviye önerilmemektedir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir