Plastik ve Estetik Cerrahi

Yaz Aylarında Aşırı Terleme ve Botoks tedavisi

Terleme, günlük yaşamın içinde en çok şikâyet edilenler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Esasen herhangi bir sağlıksız yönü bulunmayan terleme, aşırı uygulama gerçekleştiğinde (hiperhidrozis) yaşam kalitesinde ve sosyal hayatta çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Aşırı terlemenin önlenmesinde kullanılan etkili seçeneklerden olan Botulinum toksin tedavisi (botoks) ile bu sorundan kurtulmak mümkün.

Medikal Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş  , terlemenin heyecan, efor, korku gibi durumlarında doğal bir reaksiyon olarak ortaya çıkabildiğini ancak bazı kişilerde çatı terleme mekanizmasının ortada hiçbir sebep yokken fazladan çalışabildiğinin altınız çizdi. 

Dr. Güneş, bu ihtiyaç normalden daha fazla terlemesine yol açtığını ve buna göre tedavilerden birinin de botoks enjeksiyon yaptığını belirtti.

Aşırı terleme sosyal problemlere yol açabiliyor

Hiperhidroz veya aşırı terleme, dünyanın dört bir yanında çeşitli olumsuz etkileyen bir problem. Tüm dünya nüfusun% 7’sinin aşırı terlemeden mustarip olduğu tahmin ediliyor. Aşırı terleyen insanların en sık karşılaştığı sorunların başında  kıyafet seçimi ve ter kokusu problemleri yer alıyor. 

Öğrenmek için gri tona sahip giyim tercihleri ter daha fazla belli ettikleri için tercihleri yoğunlaştırdık. Ayrıca ter kokusu nedeni ile sosyal sorunlar da yaşanabilir. Aşırı el terlemesi olan insanlar diğer insanlar ile tokalaşmadan önce ellerini silerek kurulama ihtiyacı tıslayabilir. Bu ve benzeri sosyal sorunlar, stres etkisi ile kişideki aşırı terleme daha da arttırarak kısır bir döngü haline neden olur.

Botoksla etkili ve uzun uzun uzun süreli kalıcılık sağlanabiliyor

Terleme tedavisine inceleden önce terlemenin araştırılmalı. Terleme, kişi için ciddi sıkıntılar tedavi seçenekleri. Tedaviye terletmek, terletmek için spreyler terletmek tamamen kaldırma özelliğine sahip değil. Ancak geçmiş geçmiş olsa da geciktirebiliyor. Oysa botoksla çok etkili ve uzun süreli kalıcılık sağlamak mümkün.

Botoks nedir?

Yaklaşık 30 yıldır güvenli bir şekilde tercih edilen Botoks; ‘Clostridium Botulinum’  adı verilen bakterinin salgıladığı bir toksin olarak tanımlanıyor. Sinir lifleri ter bezlerini aktive ettiği için Botoks’taki proteinle, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabiliyor.

Botoks uygulaması nasıl yapılır?

Botoks uygulanacak yöntem biri. Yarım saat gibi kısa bir sürede uygulanabilen Botoks; özellikle koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemesinde kullanılıyor. Koltuk altı uygulaması el ve ayak tabanı uygulamasına göre daha kolay ve çok az ağrılı. El ve tabanı ağrılı uygulamalar için kısa bilgi gerekiyor.

Botoks ile terleme tedavisi iyileşme süreci

Botoks tedavisinde en az rahatsızlık tutulmakta, enjekte Botoksun neden olduğu morarma çok azdır. Uygulama sonrası makyaj yapabilir ve iki – üç saat sonra normal aktivitelere dönülebilir. Tüm tıbbilerin bir dereceye kadar riskli olabilir. 

Terleme neden tedavisinde botoksu seçmelisiniz?

Aşırı terleme yani hiperhidroz, başka bir sağlık sorununa işaret etmez, ancak bu sadece terli koltuk altı, el ve yüzü olan insanlarla tanışmayı zor bulan bazı insanlar için bir endişe kaynağıdır. 

Çünkü terli ayaklar bazen rahatsızlık yaratır çünkü kötü bir kokuya neden olurlar, bu da ayaklarınızı defalarca yıkasanız safra kolay kalkmaz. Bu insanlar için en iyi tedavi terleme için botokstur çünkü birkaç gün içinde umut verici doğurur. El-ayak terleme başarısı, botoksu seçmenin bir başka nedeni de güvenliğidir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir