Spor & Egzersiz

Yaz Aylarında Nasıl Spor Yapmalıyız?

Boyun sırt ve bel iskeleti etrafındaki kasların hareketi ile olan omurga egzersizleri, enerji tüketimi ile sonuçlanır. Omurga sağlığını korumak için disiplinli egzersizlerin her yaşta yapılması gerekir.

Düzenli egzersizin yararları;

  • Eklemler, kas ve kemik güçlenir.
  • Duruş bozukluklarını düzeltir.
  • Kas ve iskelet sistemi ağrıları azalır.
  • Düşme olaylarını azaltır.
  • Kemik erimesini engeller.
  • Enerji düzeyini arttırır.
  • Kilo vererek taşıdığımız yükü azaltır.

Omurga sağlığını güçlendirecek 4 tip egzersiz vardır  

Dayanıklılık, kuvvetlendirme, esneklik ve denge egzersizleri vardır. Daha çok kalp ve akciğeri kuvvetlendiren dayanıklılık egzersizlerine örnek yürüme, bisiklet, yüzme, hafif tempoda koşu gösterilebilir. Haftada 3 gün 20 dk yapılması gerekir. Kuvvetlendirici egzersizler, vücudun kendi ağırlığı ile yapılır. Boyun, sırt ve beldeki her kas grubu için haftada 2 gün 8-10 tekrar yeterlidir.

Denge egzersizleri, doğru yürüme, yanlara yürüme, topukta ve parmak ucunda yürüme, oturup kalkma şeklinde yapılabilir. Esneklik egzersizleri ise, omurga kaslarını esnetme hareketleridir.  Bu egzersizlerin tamamını içeren yüzme, omurga sağlığını korumak için önemli bir spordur. Aynı zamanda bisiklete binmek ve tempolu yürüyüşler yapmak kalbi korur; kasların daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Sıcaklığın ve nemin yüksek olduğu havalarda güneş çarpması gibi durumları yaşamamak için spor salonu tercih edilebilir. Sıcaklarda spor yapmak yorucu olduğundan dolayı ısınma hareketleri kesinlikle ihmal edilmemeli ve su tüketimi 2 litrenin üzerinde olmalıdır.

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın