Sağlık Haber

Yeni Omicron Varyantı hızla yayılıyor

Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 adlı alt varyantlarının yayılması Türkiye ve dünyada vaka sayılarını artırıyor. Omicron BA.4 ve BA.5 varyantalarının belirtileri, Omicron varyantı tedavisi nasıl olur Hatırlatma dozunu kimler ne zaman olmalı? Covid geçirenler aşı olmalı mı? Y Doç. Dr. Onur Turan, sağlığımızı yakından ilgilendiren tüm bu soruların yanıtladı.

Türkiye Covid 19 Vaka Sayıları
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği tarafından yürütülen Solunum TV programına katılan Doç.Dr.Onur Turan, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Turan, şu bilgileri paylaştı ;

Türkiye’de covid 19 sayıları ülkemizde 117 binlerde haftalık vaka sayısının olduğu açıklandı yani yaklaşık günlük vaka sayısı 16-17 bin olduğunu söyleyebiliriz. Yani Mart ayının sonlarındaki sayıları yeniden ulaştığımızi bu durum gösteriyor. Aslında bu artışın çok daha fazla olduğunu düşünmekteyim. Çünkü pek çok kişi örnek vermiyor hastaneye başvuru sayısı çok değil bayram tatili yüzünden de problemi olan şikâyeti olan kişiler örnek vermekten kaçınıyor. Bu yani buzdağının görünen yüzü diyebilirim.

Covid Hastalarından Alınan Örneklerdeki Pozitiflik Oranı Yüzde 40 !
Bir diğer nokta vaka sayısı artığı gibi alınan örneklerdeki pozitif olanları da %40’lara yakın olduğu söyleniyor. Yani bir ara gerçekten çok düşmüştü. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da ve dünyada ki bazı ülkelerde covid 19 vakaları artış var. Özellikle İtalya, Almanya, İngiltere,Fransa bunlarda günlük vaka sayısı 100 bin üzerinde seyrediyor. Gerçekten çok yüksek sayılar söz konusu.

Yeni Omicron Varyantı BA.4 BA.5
Japonya, Meksika gibi ülkelerde beklenen çok daha üstünde Covid 19 vakaları görülmeye başlandı. Bu durumun temel sebebi de yeni bir omicron varyantının dominant hale gelmeye başlaması. Bu omicron varyantı çok daha sık görülmeye başlamış durumda. Asya ve Avrupa’da her 3 alınan örnekten birincisi yaklaşık olarak BA 4 veya BA 5 omicron varyantı çıkıyor. Bu oran Orta Doğu ülkelerinde nerdeyse yarı yarıya. Amerika‘da da bu oran %15 – 20’lerde seyrediyor. Peki nedir bu varyantın özelliği ? Yeni Omicron varyantı diğer omicron varyantlarından veya diğer önceki varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Hatta bir benzetme yapıldı. Kızamık kadar kolay bulaşabilen bir varyant. Ve bea4 ve bea5 varyantı bir diğer özelliği bağışıklığı daha kolay yani bir şekilde aşıdan özellikle süresi geçmiş hatırlatma dozu yapılmamış antikorların bulunduğu kişilere daha kolay bulaşabiliyor. Antikor etkisi daha kolay yeniliyor.

Yeni Omicron BA 4 – BA % Varyantı Belirtileri – Kolay Bulaşıyor Ama Öldürücü Değil Gibi Duruyor
Özellikle dediğim gibi zayıflatılmış antikor etkisini yine bir diğer özelliği de diğer varyantlar gibi özellikle son omicron varyantı görüldüğü gibi şikayetler 4-5 gibi günde geçiyordu. burada yaklaşık bir 10 günlük süreçte semptomlar devam ediyor. Bu da bu yeni varyantın özelliği diyebiliriz. Yine ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve kas ağrısı gibi şikayetler yine tüm hastalarda neredeyse gözüküyor Diğer varyantlardan farklı olarak özellikle mide bulantısı, kusma, ishal gibi bazı belirtiler görülüyor. Bir ara tat ve koku kaybı az gözükmeye başlanmıştı. Özellikle omicronda, omicronun ilk varyantlarda daha az gözüküyordu. Ama yeniden tat ve koku kaybının görüldüğü tespit edilmiş bulunmakta. Kötünün iyisi diyebileceğimiz durum ise bu varyantın ağır hastalık ve ölüm oranlarında ciddi bir artış söz konusu değil. Yani omicronun diğer varyantları gibi yine kolay bulaşabilen ancak çok öldürücü olmayan bir varyant söz konusu gibi duruyor.

Maskeler Yeniden Takılacak Mı ?
Burada en büyük sorun maskesiz yaşamaya maalesef ki alışmış olmamız. Hem biz hem Avrupa’da şu an maske çoğu ülkede takılmıyor. Özellikle soğuk kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında da kullanılmaya başlandı. Bu gerçekten çok büyük bir handikap çünkü bu kadar kolay bulaşabilen bir varyantın maske takılmadığı ortamda direk olarak özellikle kapalı ortamlarda çok hızlı bir şekilde yayılabilmesi, enfekte edebilmesi doğal gibi gözüküyor. Ancak bazı ülkelerde maske ile ilgili yeni kararlar alınmaya başlanmış gibi gözüküyor. Mesela Kıbrıs’ta geçtiğimiz haftadan itibaren kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu hale geldi. Diğer ülke Pakistan iç uçuşlarda maske kullanımını geri getirmiş durumda.

Yeni Varyanttan Nasıl Korunabiliriz ? Aşı Hatırlatma Dozu
Peki böyle bir durumda ne yapmamız gerekiyor. Kendimizi nasıl koruyacağız. Ne gibi önlemler alınabilir. Burada tabiki kişisel korunma önlemleri yeniden artırılmalı. Özellikle kapalı ala, toplu taşıma gibi durumlarda mutlaka maske takmanın geri gelmesi gerekiyor. Maske takmamız gerekiyor. Sağlık Bakanlığı da yaptığı açıklamada 50 yaş üstü olanlarda ve riskli grupta olanlarda oldukları son aşının üzerinden 6 ay geçmişse yeniden hatırlatma dozunun yapılması gerektiğini vurguladı. TTB yürütme kurulu da bunun üzerine bir hatırlatma dozu ile ilgili bir konsensüs raporu yayınladılar. Buna göre hiç aşılanmamış kişilerin bir ay arayla iki doz biontech aşısı olduktan sonra en erken 3 ay sonra da 2 doz biontech aşısı da olmaları öneriliyor. Eğer bu kişilerin RNA aşısı yapılanmıyor ise 3 doz Sinovac aşısının ardından en erken 3 ay sonra hatırlatma dozu olmaları gerekiyor. Çeşitli nedenlerle aşı şemaları tamamlanmamış yarım kalmış kişilerin aşılamaya kaldıkları yerden devam edilmesi ve hatırlatma dozlarında tamamlanması da en erken 3 ay sonra yapılması öneriliyor. İki doz biontech aşısı 3 doz sinovac aşısı yada 2 sinovac bir biontech aşısı olmuş olanların son aşılarından en erken 3 ay sonra hatırlatma dozu nu olmaları da yine önerilen bir başka durum. İki sinovac aşısı ya da 2 biontech olanlar yada toplam 3 biontech aşısı olmuş olanlardan 50 yaş üstü olanlarda hastalık ve ilaca bağlı bağışıklık yetersizliği olanlar ayriyetten ciddi bir hastalığı bulunanlar diyaliz olanlar kalp yetmezliği ve akciğer yetmezliği ve sulos gibi ve yüksek miktarda virüs ile karşılaşma riski olanlar sağlık çalışanları gibi bu kişiler için hatırlatma dozunun son aşıdan en erken 3 ay sonra itibaren yapılabileceği belirtiliyor. İki doz biontech aşısı olmasına rağmen her hangi bir varyanta hastalık için mücadele eden kişilerinde hastalıktan 6 ay sonra bir doz biontech aşısı daha olmalari yer alan öğeler arasında aşı şeması tamamlanmadan veya hiç aşılanmadan önceki varyantlar la yani 2022 öncesi varyant lar ile hastalığı geçirmiş olan kişilerin hastalıkta en erken 3 ay sonra terk edeceği 6.ci ay da tek doz biontech aşısı olmaları yine öneriliyor 2 doz sinovac ardından 2 doz biontech aşısı veya 3 biontech aşısı veya 4 biontech aşısı olduktan sonra geçirmiş kişileri şuan için hatırlatma dozu yapmalarına gerek olmadığı bir veri olmadığı belirtildi.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir