Sağlık Haber

Yeniden nefes alabilmek çok güzel

Kalp yetmezliği nedeni ile nefes dahi alamayan 69 yaşındaki hasta, Doç. Dr. İsmail Ateş ve ekibinin uyguladığı Mitraclip yöntemi ile yeniden sağlığına kavuştu. Yöntem ameliyat riski bulunan ileri yaş hastalar için büyük avantaj sağlıyor.

Manşetteyiz Dergisinde yer alan habere göre; kalp kapak hastası olan ve ameliyat riski bulunan hasta dünyada ve Türkiye’de de uygulanan ameliyatsız kalp kapak tedavisi yöntemi olan Mitraclip Yöntemi ile sağlığına kavuştu. Ameliyat öncesi nefes alamadığını ve yürümekte dahi güçlük çektiğini belirten kalp kapak hastası Abdüssamet Sayan (69) işlem sonrası süreci anlatarak,  ”Ameliyat sonrası çok iyiyim. Gözümü açtığımda nefes alıyordum. Yeniden nefes alabilmek çok güzel. Eskiden nefes dahi alamıyordum, uyuyamıyordum, yatamıyordum, yürüyemiyordum. Ameliyat sonrası yeniden uykum düzene girdi. Allah size zeval vermesin” dedi.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Ateş ise, ”2 hafta önce kalp kapağındaki kaçağı ameliyatsız kapak tedavisi yöntemi olan Mitraclip Yöntemi ile tedavi ettik. Bizim en büyük mutluluğumuz hastalarımızın yaşam konforunun yükseldiğini görmek. Bir insanın yeniden nefes almasına vesile olmak çok güzel bir duygu. Mesleğimizin en güzel yanı da bu. İşlemden iki hafta sonra hastamızı kontrol için çağırdık, her şeyin yolunda olduğunu gördük. Bir sonraki kontrolünü 3 ay içinde yapacağız. Tedaviden sonra bu gibi hastalarımız doktorun tavsiye ettiği rutin tedavi programını da harfiyen uygulamalılar.” Şeklinde konuştu.

Mitraclip Yöntemi Nedir?

Mitraclip metodu anjiyo yöntemiyle uygulanıyor. Göğüste hiçbir kesinin olmadığı, kasıktan yapılan bu işlem 1-1,5 saat sürüyor. Bu yöntemle aynı anjiyo gibi sağ kasıktaki toplardamardan girerek mandallama yöntemi ile mitral kapak tamiri yapıyoruz. Mitral kapak ön ve arka yapraktan oluşuyor.

Anjiyo metoduyla kateterle kasık toplardamarından girilip, karın içindeki büyük toplardamara geçilerek kalbe ulaşılıyor. Sonrasında damar içindeki kateter kanalıyla mitral kapak seviyesine kadar mitraclip cihazı ulaştırılıyor.

Mitraclip’in kanatları bu noktaya ulaştığında açılıyor. Problemli olan kalp kapak kısımları Mitraclip’in kanatları altına alınıyor ve hedeflenen kapak yapısı sağlanınca dikişler karşılıklı olarak tutturuluyor. Bu noktada kapakta yeterli kapanma sağlandığı test ediliyor.

Bu şekilde kapak tamir edilmiş oluyor ve hastalar 1 gün sonra normal hayatlarına dönmek üzere taburcu ediliyorlar. İşlem sonrasında hastaların öncelikle kalbe bağlı nefes alamama, nefes düzensizliği yakınmalarında azalma meydana geldiği gibi, kalp büyümesi duruyor ve hastaların hareket kapasiteleri artıyor.

Kalp Kapaklarının perkutan tamiri (mitraclip ile), Cerrahinin riskli olduğu ileri yaş kalp kapağı hastaları için ameliyatsız olan bu yöntem avantaj sağlıyor.

Mitraclip Yöntemi, nefes almakta zorlanan hastaların nefesinin düzelmesini sağladığı gibi hareketlerinin de rahatlamasına yardımcı olur.

Yöntem ayrıca uzun vadede kalbin bozulmasını önleyebilecek çok önemli bir yaklaşım haline geldi.

Mitral kapaktaki problemler yaş grubu yüksek hastalarda görülür ve bu durumda hastalara cerrahi müdahale yapılması risk taşımaktadır. Evde odadan odaya geçemeyen hastalar düşünün; yani kalp yetmezliği ve kalp kapaklarında sorun var ancak ameliyat olması mümkün değil… Bu gibi cerrahi olarak reddedilmiş hastalara MİTRACLİP yöntemi ile müdahale edebiliyoruz.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir