Ağız ve Diş Sağlığı

Yılda 1 Kez Diş Temizliği Tedavisini İhmal Etmeyin

Özel Medar Hastanesi Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Dt. Said Behlül Pirinç, diş temizleme konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

AĞIZ SAĞLIĞI
Detertraj olarak da bilinen diş temizliğinin, diş üzerinde zamanla biriken diş taşları ve plağın temizlenmesi işlemi olduğunu dile getiren Özel Medar Hastanesi Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Dt. Said Behlül Pirinç, “Diş etleri altında diş kök yüzeyine kadar geniş yayılım gösteren diş taşlarının temizlenmesi ağız sağlığının idame ettirilmesinde çok büyük öneme sahiptir. Diş taşları temizlenmediğinde uzun dönemde birçok ağız ve diş sağlığı problemine yol açmaktadır. Çünkü diş taşları sanılanın aksine sadece kalsiyum gibi mineral tuzlarından oluşmaz, birçok bakteri ve zararlı mikroorganizmaya ev sahipliği yapar” dedi.

SAĞLIKLI VE TEMİZ
Dt. Said Behlül Pirinç ayrıca şunları kaydetti: “Diş temizliği; diş çürümesinin önlenmesi, ağız kokusunun ortadan kaldırılması ve diş eti iltihabı gibi sorunların önlenebilmesi, buna bağlı olarak diş eti çekilmesi ve diş kayıplarına kadar ilerleyebilen problemlerin engellenebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.  Aynı zamanda diş renklenmesine sebep olan plak ve lekelerin temizlenmesiyle dişler beyazlamış olur.”

DİŞ TEMİZLEME TEDAVİSİ
Diş temizliğinin 20-30 dakika kadar süre kısa bir tedavi işlemi olduğunu dile getiren Dt. Said Behlül Pirinç son olarak şunları kaydetti: “Diş temizliği işleminde diş yüzeyinde bulunan tartar ve plaklar çeşitli aletler kullanılarak temizlenir. Bu aletler diş minesine zarar vermez ve yalnızca diş yüzeyini kaplamış olan plak ve tartarların uzaklaştırılmasında etkilidir. Tedavi sonrası diş etleri ve dişlerdeki rahatlama hemen farkedilmektedir. 6 aylık rutin diş hekimi kontrolleri ve yılda bir diş temizlenmesi ile ağız ve diş sağlığı için önemli noktalardır.

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın