Akapunktur

Akupunktur İle Boyun Fıtığı Tedavisi

  • Bel ve Boyun Fıtıkları Nasıl Meydana Gelir?

Boynumuzda 7, belimizde ise 5 adet omurga kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdak yapılar mevcuttur. Diskler omurganın hareketliliğine katkıda bulunduğu gibi omurga üzerine binen yüklerin dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olur. Yeterince hareket etmeyen masa başı çalışan insanlar potansiyel bel fıtığı hastalarıdır. Fazla kilo problemi olanlar, obezite hastaları vücutlarına ekstra yük bindirdiğinden omur arasındaki disk hızlı genişleyerek fıtık oluşturur. Özellikle hiçbir fiziksel aktivite yapmayan kişilerin kasları yeterince güçlü olmadığından bütün yük omurgaya aktarılır. Omurgaya fazladan yük bindiğinde bel fıtığına yakalanma riski artmaktadır. Sürekli oturan veya ayakta duranlar bel fıtığına yakalanmaktadır. Yaşlılık nedeniyle disklerdeki sıvının azalması, alkol kullanımı, ağır kaldırma, ani ters hareketler bel fıtığına neden olmaktadır.

Uzm. Dr. M. Fatih Somuncu
Uzm. Dr. M. Fatih Somuncu
  • Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Aynı anda oluşan boyun ağrısı, kolda uyuşma, hissizlik, karıncalanma, refleks kayıpları, , güçsüzlük belirtileri varsa acil doktora başvurmalısınız. Sıklıkla boyundan başlayıp omuza sırta kürek kemiğine yayılan ,kola doğru uzanan şiddetli ağrı , uyuşma ve karıncalanma ile seyreder. Sıklıkla tek taraflıdır. Ağrıdan kişi, geceleri uyuyamayabilir.Bazen ağrı kesicilere yanıt alınamaz. Fizik tedavi yöntemleri tedavi edici olamayabilir.

  • Akupunktur Vücuda Nasil Etki Ediyor?

Akupunktur vücutta bulunan ve doğal ağrı kesici özelliği olan endorfin hormonunu harekete geçirir. Böylelikle hastanın ağrıları son bulur. Akupuntur’un etkisiyle kas spazm şikayetleri azalmakta, vücuttaki ödem çözülebilmektedir. Akupunkturla uyarılan böbrek üstü bezleri kortizon salgılayarak fıtık bölgesindeki dokulardaki ödemin çözülmesine etki ederek damar ve sinirlere yapılan baskının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Akupunktur tedavisinin tetiklediği sakinleştirici etkiye sahip hormonlar sayesinde hasta psikolojik olarak rahatlamaktadır.

Tedavi sırasında kullanılan iğneler disposable ( tek kullanımlık) olmalıdır. İğneler saç teli kadar ince olduğundan vücuda saplandıklarında acı hissedilmezken iğne bölgesinde çok hafif ağrı veya sıcaklık hissi yaşayabilirsiniz.

  • Boyun  Fıtığında Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Vücut ve kulak akupunkturu ile vücuttaki depo kortizon çıkışı sayesinde fıtık bölgesindeki ödemi çözer. Baskıyı rahatlattığı için de ağrıyı azaltabilir.

İlk seansta önce ağrı giderici etki kendini gösterir, hastanın ağrısı azalır. Sonraki seanslarda da artık tedavi edici etki kendini gösterir ve fıtık anatomik olarak gerilemeye başlar. Bu safhada biokimyasal-biofiziksel süreç işletilir. Omurga çevresi (paravertebral) kaslar kuvvetlenir, duruş (postür) düzelir. Bölgesel olarak kan dolaşımı artar ve tamir mekanizması işlemeye başlar. Diski oluşturan yapılardaki dejenerasyon (bozulma) durur ve bu yapısal elemanlar yenilenmeye başlar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu