Plastik ve Estetik Cerrahi

Bacak Estetiğinin Önemi Nedir?

Bacak estetiği neden tercih edilir?

Kadınlarda fizik güzelliğinin en önemli unsurlarından biri olan bacaklar; çok kalın, çok ince ya da çarpık olduklarında özgüven kaybına neden olan önemli bir bölgedir. Alınan ya da verilen kilolar; bacaklarda çıkıntılara, sarkmalara, orantısızlıklara neden olabilirken, istenmeyen bacak yapısının nedeni doğumsal da olabilir. Bazen ise estetik kaygılar; bacağın tamamı ile ilgili değil, yalnızca bazı bölgeleri ile ilgilidir. Örneğin; ayak bileğinde incelik ya da diz bölgesinde dışarıya doğru çıkıntılar gibi…

Bacak estetiği neden yapılır?

Orantısız yağlanma vücut fiziği bozan olumsuz bir durumdur. Bacaklardaki kusurlar hep yağ dokularının fazlalığından dolayı meydana gelmez. Bacak çarpıklıklarının en önemli nedeni; kemik eğrilikleri ya da kas rahatsızlıklarıdır. Böyle durumlarda kamuflaj estetiği tercih edilir. Bu operasyon için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Bacak görünümünden rahatsız olan her kişi, ideal bacak şekline sahip olmak için bacak estetiği yaptırabilir.

Bacak estetiğinde operasyon yöntemleri nelerdir?

Bacak estetiğinde çeşitli yöntemler vardır. Bunlar; liposuction (yağ aldırma), lazer lipoliz, lifting, subsizyon, yağ enjeksiyonu ve botoks uygulamaları olarak sıralanabilir. Derinin sahip olduğu esneklik; yapılacak uygulamaları ve sınırlarını çizer. 40 yaş sonrasında esneklik yitirilse dahi bireysel düşünceler önemlidir.

İdeal bacak görünümü için bazı bölgelerden yağ alınması ya da aksine yağ verilmesi gerekebilirken, bazen de doku içi bantlarının gevşetilmesi, kas dokusunun artırılması işlemlerinin uygulanması, deri mikro dolaşımını düzeltecek yöntemlerin bir arada uygulanması gerekebilir. Bu uygulamalar bacakların kontur estetiklerini oluşturacaktır. Bacak derisi pürüzsüz, yumuşak ve kılsız olmalıdır. Bunun için mikrodermabrazyon denilen işlem ve lazer ile üst tabaka yok edilir.

Anestezi yöntemi ve süresi nedir?

Tercih edilecek tekniğe ya da tekniklere göre 1 ila 4 saat arasında süren bacak estetiği ameliyatları, ameliyathane ortamında genel anestezi veya sedasyon altında yapılmaktadır.

İyileşme süreci nasıldır?

Slikon protezlerin kullanılmasıyla yapılan operasyonlar biraz ağrı ve sızıya neden olabilmektedir. Liposhaping işlemleri de ufak seviyelerde ağrılar yaşatabilir. Ama bu ağrıların günlük yaşamı etkileyecek ya da kısıtlayacak boyutta olduğu unutulmamalıdır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir