Plastik ve Estetik Cerrahi

Şakaklarda Estetik Bozulma Neden Olur?

Şakak bölgesinde meydana gelen deformasyonların bazı nedenleri vardır. Bunlardan en önemli olanı; yer çekimidir. Cildin diri ve elastikiyetinin güçlü olması yer çekimi ile ilişkilidir. Yaş ilerledikçe elastikiyet azalır ve yer çekimi daha ağır basacağı için cilt aşağıya doğru sarkar. Yer çekimi faktörünün yanı sıra; yaş artışı ve cildin yapısı da diğer önemli iki unsurdur.

Sigara, hareketsiz sürdürülen hayat, stres, sağlıksız beslenme ve mimiklerin sık kullanılması şakak bölgesinde oluşan deformasyonların ana etmenleri arasındadır.

Yaklaşık 1 saat sürüyor…

Şakak germe estetiği çoğu zaman lokal anestezi altında yapılır. Hastanın duyacağı korku ya da daha farklı nedenler yüzünden genel anestezi altında da yapılabilmektedir. 30 ila 60 dakika arasında tamamlanan bu işlem; yüz bölgesine uygulanan diğer estetik işlemler ile karşılaştırıldığında neredeyse en risksiz olanıdır.

Şakak germe, göz kapağı estetiği ve kaş estetiği üçgeni daha genç bir görünüm kazandırıyor!

İşlem; şakakların saç derisi ile birleştiği yere, saç dersinin içerisine küçük kesiler uygulanmasıyla yapılır. Şakak derisi kaldırılarak yukarı çekilir ve sarkma çok ise fazla olan deri çıkarılır. Böylelikle şakak derisiyle birlikte fazla deri de çıkarılmış olarak göz ve çevresi derisinin de yukarı kaldırılması sağlanmış olur.

Yüze daha canlı ve gergin bir görüntü kazandıran şakak germe estetiği; göz çevresinde başka deformasyon varsa diğer estetik uygulamaları ile birlikte kombine bir şekilde yapılabilmektedir. Şakak germe, göz kapağı estetiği ve kaş estetiği bir üçgendir ve operasyon esnasında bu üç bölgeye birden müdahale edilmesi daha genç bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Şakak germe estetiğinden sonra iyileşme süreci nasıldır?

  • İşlem sonrasında aynı gün taburcu olunarak eve gidilebilir.
  • İyileşme süresi boyunca müdahale edilen bölgeleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalı ve mimik kullanılmamaya özen gösterilmelidir.
  • İşlem yapılan bölgeye darba alınmaması konusunda dikkatli davranılmalıdır.
  • İyileşme süreci yaklaşık olarak 2 haftadır.
  • İşlem sonrasında hafif düzeyde morluklar ve şişmeler görülebilir. Kalıcı olmayan bu durum, birkaç gün sonrasında yok olur.
  • Kesi, saç derisi içerisine atıldığı için görünmez.
  • İşlem sonrasında kişinin surat ifadesinde bir değişiklik oluşmaz. Oluşan değişiklik; yalnızca daha canlı bir cilt ve genç görünümdür.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir