Nöroşirurji

Baklofen Pompası ile Spastisite Azalıyor!

Baklofen; kaslarda gelişen istemsiz kasılmayı giderici bir ilaçtır. Multipl skleroz (MS – EMES), omurilik yaralanmaları, tıp dilinde serebral palsi olarak geçirilmiş beyin felci ve nörolojik bazı hastalıkların neden olduğu spastisiteyi yani istemsiz kasılma, kramp ve katılığı azaltmak için kullanılır. Spastisite yani istemsiz kasılma, kramp ve katılık; omurilikteki uyarıcı ve uyarı önleme sistemlerindeki dengesizlikler nedeniyle ortaya çıkar. Söz konusu bu dengesizlik, kas germe reflekslerinde aşırı artışa neden olur. Bu artış neticesinde bireylerde; şiddetli istemsiz kasılmalar, kramplar, katılıklar ve artan kas bozuklukları görülür. Bu kasılma problemlerini özellikle bebeklik veya çocukluk döneminde geçirilen ve tıp dilinde serebral palsi (cerebral palsy) olarak bilinen beyin felci geçirmiş bebek ve çocuklarda görmekteyiz.

Omurilik içi Baklofen neden ağızdan Baklofene tercih edilir?

Baklofen, ağız yoluyla ya da omurilik içine verilerek uygulanabilir. Ağızdan verilen baklofenin çok çok düşük bir kısmı omurilik ve beyin bölgesine ulaşmaktadır dolayısıyla ilacın etkili olması için çok yüksek dozlar gerekmekte olup bu dozların yan etkiye sebep olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebeple ne yazık ki şiddetli spastisitesi kasılması katılığı olan hastalar ağız yoluyla alınan baklofenden ya çok az ya da hiç fayda görmezler. Ayrıca ağızdan alınan Baklofen vücudun her yerine yayılma özelliğine sahip olduğundan tüm dokulara ve organlara zarar verme potansiyeline sahiptir.

Baklofen ağızdan verilmek yerine direk omurilik içine de verilebilir. Omurilik zarının içinde beyin omurilik sıvısı ve bu sıvının içerisinde ise sinir kökleri vardır. Baklofeni direk omurilik içine verirsek yalnızca hedef organ olan omuriliğe geçer. Bu durum ilacın sadece olması gereken yere verilmesi gibi oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Dolayısıyla ağızdan verilenden çok daha düşük dozlarda bile çok etkili olmasını sağlayacak, ilacın tüm dokulara ve organlara yayılmasını engelleyecek ve böylece zarar verme ve yan etki ihtimallerini oldukça düşürecektir.

Baklofen pompa sistemi nedir?

Baklofen pompası, Baklofen ilacının omurilik içine otomatik olarak verilmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistem; kateter (ince silikon hortum) ve pompadan oluşmaktadır. Pompa; yuvarlak ve metalik bir diskten yapılmış olup; kalınlığı 2.5 santimetre, çapı ise 7.5 santimetredir. Karın bölgesinde cilt altına, ameliyatla yerleştirilir. Bu pompaya bağlanan kateterin (ince silikon hortum) diğer ucu omurilik içine yerleştirilir, bu sayede pompa içindeki ilaç belli miktarda direk omuriliğe geçer. Bu durum ilacın çok etkili olmasını spastisite yani kasılmanın tamamen çözülmesini sağlamasının yanı sıra hastanın sürekli ilaç almasının da önüne geçmektedir.

Baklofen pompa ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Öncelikle bel bölgesinden omurilik zarı içerisine yerleştirilen kateter (ince silikon hortum) cilt altından geçirilerek karın bölgesinde cilt altına yerleştirilen pompaya bağlanır. Tecrübeli ellerde kısa sürede başarıyla gerçekleştirilebilen bu ameliyat için hastanın 1 gün önce hastaneye yatması yeterli olup ameliyattan sonraki gün taburcu olabilmektedir.

Baklofen pompa sistemi nasıl çalışır?

Pompa, içerisine doldurduğumuz 6 aylık – 1 yıllık ilacı, ayarlandığı dozlarda katetere dolayısıyla omuriliğe iletir. Pompa içindeki ilaç bitince bir enjektör yardımı ile pompa kolaylıkla yeniden doldurulabilir. Uzaktan kumanda ile ayarlanabilen bu pompa istenilen düzeyde ilacı omuriliğe göndermektedir. Pompanın pil ömrü; genellikle 8-10 yıl arasında olup, pil bittiğinde pompanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Kimler Baklofen pompası sistemi için adaydır?

Spastisite hastası olan ve oral ilaçlara cevap vermeyen tüm hastalar, Baklofen pompası tedavisinden yararlanabilir. Ancak en önemli nokta öncesinde yapılacak test girişimidir. Test girişiminde oldukça düşük miktarda ilaç bir şırınga vasıtasıyla omuriliğe verilir, eğer bu ilaç hastada gevşeme sağlar ise hastanın Baklofen pompası ameliyatından fayda göreceğine kanaat getirilir ve ameliyata alınarak Baklofen pompası yerleştirilir. Önceden test edilebilme avantajı Baklofen pompası ameliyatının en büyük avantajı olup, gereksiz ameliyatın önüne geçmektedir.

Spastisite tedavisinde oldukça başarılı bir tedavi yöntemi olan Baklofen pompası ameliyatı hakkında daha ayrıntılı bilgi için Nöromodülasyon merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu