Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Baş Ağrısında Acil durum sinyallerine dikkat !

Baş ağrısı dünya genelinde sıkça görülen sağlık sorunlarından biridir. Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde baş ağrısı çeker. Baş ağrıları çoğu zaman masum olsa da bazı baş ağrıları var ki kesinlikle ihmal edilmemelidir. Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahı Op.Dr. İsmail Bozkurt konu hakkında önemli bilgiler verdi. 

Baş ağrısı, baş kısmının belirli bir kısmında veya tamamında oluşan ağrı, sıkışma veya zonklama hissine denir. Baş ağrıları toplumun neredeyse %50’sinde görülmektedir. Baş ağrıları cinsiyet ve yaş gözetmeksizin herkeste meydana gelebilen bir sorundur.

Baş ağrısının bazı çeşitleri; Primer, sekonder, küme tipi, gerilim tipi, migren, hipertansiyona bağlı baş ağrısı, yorgunluğa bağlı baş ağrısı, gök gürültüsü baş ağrısı, nevralji gibi..

Baş ağrısına nedenleri nelerdir?

Stres, görme sorunları, az su tüketimi, uzun süre aç kalmak, çok efor sarf etmek, gebelik, kimyasal düzensizlikler, sinirlerde ve beyin içi ve çevresindeki damarlardaki rahatsızlıklar, hava değişimleri, yetersiz veya düzensiz uyku, adet dönemi, depresyon, aşırı gürültü, düşük kan şekeri, aşırı alkol ve kafein tüketimi, sigara, parlak ışık, hormonal değişimler, travmalar, basınç değişimi ve genetik faktörler(Örn. migren ağrılarında ailesel geçiş)

Oluşan bütün baş ağrıları aynı tarz değildir. Dayanılması güç veya hafif ağrılar olabilir. Ağrılar gün içinde birçok kez oluşabileceği gibi ayda sadece 1 defa da meydana gelebilir. Ağrı 1 saat  veya günlerce devam edebilir. Baş ağrıları başın iki tarafını ya da tek tarafını etkileyebilir.

Baş ağrısı ne zaman tehlikelidir?

-Aniden ve şiddetli oluşan baş ağrısı

-Ani baş ağrılarına bulantı, kusma, bacak ve kollarda güç kaybı eşlik ediyorsa

-Boyun tutulması veya ense ağrısı ile beraber olursa

-Burun kanaması 

-Ağrıya şuur kaybı, görme bozukluğu, konfüzyon (kafa karışıklığı) eşlik ediyorsa

-Gece uykudan uyandırıyorsa

-Baş kısmına alınan bir darbe sonrası başladıysa

-Başın arka tarafında basınç hissi oluşuyorsa

-Ani kilo kaybı

-Yüzde karıncalanma meydana geliyorsa

-Ağrı daha şiddetli ve daha sık olmaya başladıysa

-Ateş ve ense sertliği eşlik ediyorsa

-Baş ağrısı ile nöbetler oluşuyorsa

-Konuşulanları anlamakta zorlanma

-Bulanık görme, çift görme ya da cisimlerin etrafında ışık görme

-Başta hassasiyet hissi

-Baş veya yüzde oluşan şişlik

-Ağrı bir kulak ya da bir göz gibi özellikle hep aynı kısmı etkiliyorsa -Ağrı konuşma bozukluğu, sık sık dil sürçmesine sebep oluyorsa.

Op.Dr. İsmail Bozkurt ,”Baş ağrısında yukarıdaki belirtilere dikkat edilmesi ve belirtiler varsa zaman kaybetmeden Uzman doktora gidilmelidir.Beyin cerrahisi açısından ise hastalarımızın baş ağrısı sonrası en çok endişe ettiği durum beyin tümörüdür. Bu hastalarımızda genellikle uyarıcı işaret, sabah uyanıldığında şiddetli olan bulantı hissi ve kusma. Genellikle kusma sonrası da rahatlama gözlemlenir. Bunun sebebi ise, beyin tümörlerinde kafa içi basıncında artış meydana gelir. Gece boyunca oksijen seviyemiz düştüğü için beyin kan akımı artar. Bu da var olan artmış kafa içi basıncında daha da şiddetlenmeye sebep olur  ve ciddi bulantı hissi yaratır.”dedi.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir