Beslenme ve DiyetPsikiyatri – Ruh Sağlığı

Besinler İle Mutluluğunu Artır

Kötü bir günün ardından kendini televizyonun önünde buluyor,kocaman bir kavonozu bitirip hala yeme ihtiyacı hissederek stresini yemekten mi çıkarıyorsun?

2005 yılında International Journal of Obesity’de yayınlanan bir çalışmaya göre obezite-depresyon ve diyet faktörleri arasında bir ilişki bulunmuştur. Yediğimiz şeyler depresyon riskimizi etkileyebilir ve diyet değişiklikleri potansiyel olarak ruh sağlığımızı iyileştirebilir.

Eğer sen de yukarıdaki semptomları gösteriyorsan beslenmeni 8 adımda değiştirmeye ne dersin?

1-ÖĞÜN ATLAMA

Düzenli öğün tüketimi kan şekeri seviyemizi dengeler ve gün içerisinde mod düşüklüğümüzün önüne geçer.Vücudunun ihtiyacına göre,yaşam şekline göre 3 ana öğünün dışında ara öğün sıklığını belirle ve kan şekerini dengede tut.

2-ŞEKERLİ ve BEYAZ UNLU BESİNLERDEN UZAK DUR

Brain, Behavior, and Immunity ‘de yayınlanan bir çalışmaya göre şekerle tatlandırılmış alkolsüz içecekler, rafine edilmiş tahıllar(beyaz un ile yapılmış her gıda) ile beslenen bireylerin depresyon riskinde artış belirlenmiştir.Bu yüzden şeker ve beyaz un giren besinlerin tüketimini sınırla.

3-D VİTAMİNİNDEN ZENGİN GIDALAR

Dyt. Zeynep Filiz

2011 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmaya göre D vitamininden zengin gıdaları tüketen kadınların D vitamininden fakir gıdaları tüketen kadınlara göre ; daha az depresyon riski yaşadıkları belirlemiştir.Bu yüzden yumurta,somon,uskumru,peynir,inek sütü gibi besinlere beslenmende yer aç.

4- HAFTADA 2 GÜN BALIK

Omega 3 ile depresyon arasında ters ilişki olduğu yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır.Omega 3’ün en iyi kaynağı balıktır.Haftada 2 gün balık tüketimi depresyon riskinizi minimum seviyeye indirmektedir.Balık tüketemiyorsan beslenmende semizotu,keten tohumu ve cevize ağırlık ver.

5-ÇİKOLATA

Çikolata, beyni uyaran ve iyi bir ruh hali ile sonuçlanan andaminler gibi psikoaktif kimyasalları içermektedir.Günde 1 veya 2 kare bitter çikolata tüket.Unutma ki fazlası kilo artışına sebep olur.

6-TRİPTOFANDAN ZENGİN BESLEN

Triptofan serotoninin öncü maddesidir ve proteinden zengin gıdalarda bulunmaktadır.Serotoninin kaliteli bir uyku ve depresyonun önlenmesinde rolü vardır.Diyetine yer fıstığı,peynir,tavuk,süt,kabak çekirdeği,susam,hindi ekle.

7-LİFLİ BESLEN

Serotoninin beyin yerine bağırsaklarda üretildiğini biliyor muydun?Serotonin bağırsaklarda üretilir ve mutluluk bağırsaklarda başlar.Eğer mutlu olmak istiyorsan lifden zengin gıdalar (tam tahıllar,meyve ve sebze) ile beslen.

8-KAFEİNDEN UZAK DUR

Kafein bir uyarıcıdır, modu anında yükseltir,hızlı bir enerji patlaması verir ve modunu anında düşürür.Kaliteli bir uyku ve mutlu bir hayat için kafein alımını sınırla.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir