KBB (Кulak Burun Boğaz)

Burun estetiğinden sonra burun daha çok akar mı?

Burun estetiği sonrası, hastalar ve doktorlar için oldukça önemlidir. Ameliyat sonrasında meydana gelecek değişim ve etkilerin takip edilmesi gerekmektedir. Bu anlamda hastalarıma burun estetiği sonrası yapılması gerekenler konusunda detaylı bir açıklama yaparımım. Her doktorun da gerçekleştireceği bu açıklama ile hastalar burunlarına iyi bakmalıdır. Burun estetiğinden sonra burun akıntısı, olabilecek sonuçlar arasında yer almaktadır. Aynı şekilde kanamalar da meydana gelebilir. Kanama ve akıntıların ne derece gerçekleştiği ve süresi de takip edilmelidir.

Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan OĞUZ
Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan OĞUZ

Burun ameliyatı sonrası akıntılar oldukça normaldir. Ancak akıntının artmaması için hastaların aşırı hareketten ve darbelerden korunması gerekmektedir. Burnun akması hastadan hastaya değişebilecek bir durum olduğu gibi, her hasta üzerinde görülmeyebilir. Ancak akıntının belli bir süre daha fazla akması da beklenmelidir. Genel olarak ilk 6 ay akıntıların sürmesi normal etkiler arasında geçmektedir. Akıntının hafif kan ve su ile birlikte karışarak gittikçe kaybolması beklenmelidir.

Burun estetiği sonrası burun akıntısı normal mi diye soran hastalar için bunun sürece dahil olan etkilerden birisi olduğunu söylemek mümkündür. Akıntıyı özellikle engelleyecek bir ilaç yoktur. Sadece ağrı ve kanamalar için müdahaleler gerekli görülürse yerine getirilmektedir. Akıntı ve kanamaların temizlenmesinde hafif tampon hareketler ile devam edilmelidir. Burun üzerinde sert bir hamle olmamalıdır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir