Dermatoloji – Cilt HastalıklarıPlastik ve Estetik CerrahiYaşam Tarzı

Cilt sağlığım için nasıl beslenmeliyim

Cildimiz sağlıksız beslenme, dengesiz ve düzensiz yaşam tarzı, güneşin zararlı ışınları ,sigara,hava kirliliği , alkol gibi çevresel koşullardan olumsuz etkilenmektedir. Kollajen yapı ve elastikiyet bu olumsuzluklar sonucunda yıpranmaktadır. Ciltte oluşabilecek olumsuz etkileri beslenme , düzenli yaşam tarzı, düzenli uyku, stres ve gerginliğin hayattan uzaklaştırılmasıyla azaltılabilir.

İçten gelen bir güzellik için besin seçimlerimiz çok önemlidir. ‘Peki hangi besinler cildime iyi gelir ?’diye sorarsanız aşağıdaki besinlere göz atmalısınız.

Dyt.Zülal Yalçın
Dyt.Zülal Yalçın

YUMURTA

Güzelliğiniz için çok önemli olan biyotın ve B12 vitamini içeren en kaliteli protein kaynağıdır.Ayrıca kollojen ve elastin üretimine yardım eden çinkodan da zengindir.

DOMATES

İçerdiği betakoroten ve likopen ile kuru cilt üzerine oldukça etkilidir.

ERİK

B grubu vitaminleri ve E vitamini içeriğiyle ön plana çıkan erik yazın taze olarak kışınsa kuru olarak ,cilt sağlığı için sıklıkla tercih edilmesi gereken meyveler arasında yer almalıdır.

ISPANAK

Alpha lipoikasit ,lutein ve folik asitten zengin olan ıspanak, cildi yaşlanmanın etkilerinden uzak tutmakla görevlidir. Mevsimine göre tüketilmesi cildi içten beslemeye yardımcı olacaktır.

BUĞDAY

Yüksek oranda B ve E vitamini içerir. Özellikle içeriğindeki E vitamini ile doğal antioksidan etkiye sahiptir. Kırışıkların oluşumunu engelleyerek cildin genç kalmasını sağlar.

ANANAS

Bromelin enzimi sayesinde kollajen yapıyı yeniler, dokuları gerginleştirir ve kırışıklık oluşumunu önler.

SALATALIK

Su içeriğinin yüksek olmasıyla karşımıza çıkan salatalık cildin bütün sorunlarına iyi gelir. Özellikle nem dengesini sağlamaya yardımcıdır.

HAVUÇ

Betakarotenile cildi nemlendirir. Parlak, sağlıklı, dengeli bir cilt tonu sağlamaya yardımcı olur. Yaz aylarında cilde güzel bir bronzluk sağlar.

GREYFURT

C vitamini içeriğiyle antioksidan kimlik kazanan greyfurt, cildin direncini arttırır. Hücreleri yeniler. Cildin ışıltılı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

BALIK

Omega-3 yağ asitlerinden zengin olan balık, cildin elastikiyetini arttırarak yaşlanmayı geciktirir.

YEŞİL ÇAY

Aknenin doğal tedavisinde kullanılır. En zengin antioksidan kaynağıdır. Cildi sıkılaştırıcı etkisi olduğu için günde en az 2 fincan tüketilmelidir.

CEVİZ

İçerdiği omega-3 sayesinde cildin elastikiyetini arttırarak yaşlanmayı geciktirir ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın