Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Teli Tedavisi Aşamaları

Bu kısımda diş teli tedavisi aşamaları hakkında kısa bilgiler verilmektedir.

Diş teli olarak adlandırılsa bilimsel adı, ortodontik tedavidir.

Ortodontik tedavi esas olarak estetik amaçlarla yapılan bir tedavi türüdür.

Fakat bunun yanında diş ve dişeti sağlığını korumak, özellikle ileri yaşlarda karşılaşılabilecek problemleri önlemek amacı ile de yapılır.

Ancak birçok kişi tedavi olmaktan kaçınır. Bunun sebebi bu tedavinin kararlılık ve sabır istemesidir. Uzun süre dişlerde kalması gereken diş teli her hasta için rahatsız edici bir durumdur. Hem görüntüsü hem kullanımı ile hastayı zorlayabilmektedir. Ancak düzgün dişlere sahip olmak isteyen kişinin tedavi yerine, sonuca odaklı olması işleri kolaylaştıracaktır.

İnci gibi dişler ve harika bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız tedavi aşamalarını da bilerek ilerlemenizde, ne ile karşılaşacağınızı bilmenizde fayda vardır.

Ortodonti – Diş teli tedavisi iki aşamada gerçekleştirilir. Öncelikle dişlerin doğru açı ile gerekli yerlere yerleşmesi ön plandadır. İkinci aşamada ise yerlerine yerleşen dişlerin yerlerini koruması ve kalıcılığının sağlanması esastır.

BİRİNCİ AŞAMA:

DİŞLERİNİZE TAKILACAK BRAKETLERİN ÜÇ TİPİ VARDIR.

Uzm. Dr. İbrahim Cem Özkurt

Bunlar metal, seramik/safir ve plastik malzemeden üretilmiştir. 

Dişe takılan braketlerin içinden geçen telin dişe uyguladığı baskıyla dişlerin gerekli yeri yavaş yavaş alması sağlanır.

Braket kullanımı hastanın diş yapısına ve kullanıma göre 6 ay-3 sene gibi bir zaman alabilir. Braketler özel bir yapıştırıcı ile dişlere takılır.

Ardından braketlerin içine ark teli denen bir tel geçirilir. Bu tel ise dişlere verilecek hareketlerin yönünü belirler. Bu telin yardımıyla dişler doğru açılara ulaşır. Braketlerin takılmasının ardından 1 hafta kadar dişlerde hassasiyet olması normal bir durumdur. Çünkü dişlere baskı uygulanmaktadır.

Yumuşak dokularda braketlere alışıncaya kadar ufak vuruklar meydana gelebilir. Ortodonti uzmanı bunu önlemek için hastasına koruyucu mum ya da benzer bir malzeme verir ve kullanımı konusunda bilgilendirir.

Alt üst dişler arasındaki fizyolojik ilişki sağlanınca ve dişler istenen konumu alınca diş telleri çıkartılır ve ikinci aşamaya geçilir.

İKİNCİ AŞAMA:

Diş Teli Tedavisi Aşamalarının ikincisi;

Yerlerini bulan dişlerin tam anlamıyla sabitlenmesi için uygulanan süreçtir.

Dişlerin yeni yerlerine tamamen yerleşip sabit kalmaları sağlanmalıdır.

Eğer bu aşama gerektiği şekilde uygulanmazsa dişler eski yerlerine geri dönebilir ve uygulanan tedavinin hiçbir hükmü kalmaz.

Ortodontik tedavi sırasında dişleri çevreleyen kemik, hareket yönünde erirken dişin hareketi ile oluşan boşlukta yeni kemik oluşur. Tedavi sonlanıp diş hareketi bittiği zaman dişin etrafında yeniden organize yapıda kemik oluşması zaman alan bir süreçtir.

Dişlerin etrafında yeniden kemik oluşması ve çevre yumuşak dokuların bu yeni duruma adapte olması sırasında uygulanan pasif tedaviye pekiştirme tedavisi (retention) denir. Pekiştirme tedavisinin süresini ve tedavi şeklini ortodontist belirler. Hasta ise doğru ve gerektiği şekilde kuralları uygulayarak inci gibi dişlere sahip olabilmek için son aşamayı tamamlamış olur.

ORTODONTİ – DİŞ TELİ TEDAVİSİNİN SÜRESİ ÇOK DEĞİŞKENDİR.

Hastanın diş rahatsızlığının boyutu ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişebilir. Bazı hastaların ufak diş bozukluğu varken bazılarında çok ciddi boyutlara varabilmektedir.

Diş eti ve dişlerin tedaviye hızlı yanıt veriyor olması da tedavi sürecini değiştirir. Hasta belirlenen zamanlarda gerekli kontrolleri yaptırmalı ve ortodonti uzmanı tarafından verilen kurallara harfiyen uymalıdır.

Unutulmamalıdır ki bu tedavi, doktor ile hastanın birlikte yürüttüğü bir ekip işidir. Çocukların tedavisinde bu ekibe ebeveynler de katılır. Çocukların kurallara uyumunu bizzat denetlemeleri gerekmektedir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir