Ortopedi

Diz Kireçlenmesinde Etkili Yöntemler Nelerdir?

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Diz kireçlenmeleri vücudun, kıkırdak eklemlerinde meydana gelirler. Yaşama ömrünün uzaması, obezitenin artması gibi nedenlerle 35 yaşı itibarı ile görülmeye başlanırlar. 60 yaşından sonra ise yüzde 10’luk bir dilim ile artış gösterebilmektedirler.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir? Kireçlenmem Olduğunu Anlayabilir Miyim?

Diz kireçlenmelerinin en belirgin ve en önemli belirtileri arasında ağrı görülür. Eklemlerinizin aktif olarak kullanımı ile bu ağrılar artar. Diz bölgesinde oluşan kireçlenmeler, merdivenleri çıkmakla, merdiven inmekle ve uzun sürelerle sıklıkla oturduğumuzda artış gösterirler. Kireçlenmeler tedavi edilmediğinde ve mevcut kireçlenmeler arttıkça ağrılarda devam edecektir. Özellikle uyku esnasında ağrılar artar. Hastayı uykusundan uyandırır. Bacağınızda ve eklemlerinizde ağrı hissiyatınız var ise mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.

Dizlerdeki Diğer Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Dizlerde oluşan kireçlenmelerin belirtilerine örnek vermek gerekirse; diz eklemlerinde tutukluk, kas bölgelerinde sertlik oluşması, eklemlerden spor yaparken veya merdiven çıkarken ses gelmesi ve diz bölgesinde oluşan şekil bozuklukları örnek gösterilebilir. Bunlar ilk ve orta evre belirtileriydi. Peki ileri evrelerde hangi belirtiler görülmektedir? İleri evrelerde dizler daha çıkık görünürler. Kireçlenmelerinizin ilerlememesi için tedavilerinizi aksatmamalısınız.

Kireçlenmelere Tanı Nasıl Konulur? En Etkili Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tanı aşamasında ayakta çekilen grafiler yardımcı olmaktadırlar. Tedaviye karar verildiğinde; hastanın mevcut yaşı, günlük temposu göz önünde tutulur. Daha sonra hastanın durumuna göre, ilaçlar, eklem içine enjeksiyonlar ve fizik tedavi uygulanabilir. Hasta vücut kitle endeksine göre kilolu ise diyetisyen yardımı ile zayıflatılmalıdır. Fazla kilo hastalığın ilerlemesine sebebiyet verecektir. Hastalık eğer ilerlemişse cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatta protez işlemleri uygulanabilir. Hastalık olan doku alandan uzaklaştırılır ve kıkırdak yerine metalden yapılan protez adında malzemeler kullanılır. Bu protez adındaki malzemeler kalça veya diz eklemlerine yerleştirilebilir. Yapılan işlemler ile ağrısız, hareketli bir eklem elde edilebilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir