Dermatoloji – Cilt Hastalıkları

El Ayak Ağız hastalığı (Coxsackie) hakkında bilmeniz gerekenler

Son dönemlerde özellikle küçük çocuklar arasında yaygınlaşan El Ayak Ağız Hastalığı, pek çok ebeveyni endişelendiren bir sağlık sorunu haline geldi. Coxsackie virüsü olarak da bilinen bu hastalık, genellikle 5 yaş ve altı çocuklarda görülüyor. Hastalık, vücutta döküntüler, ateş ve yutkunma güçlüğü gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Manisa – Yunus Emre Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Uzm. Dr. Derya GİRGİN SEVİŞ, bu hastalığın belirtileri, tedavisi ve korunma yolları hakkında önemli bilgiler verdi. Dr. Seviş, “El Ayak Ağız Hastalığı viral bir enfeksiyondur ve en sık Coxsackie A16 virüsü nedeniyle ortaya çıkar. Hastalık, bulaşıcıdır ve özellikle kreş ve okul gibi toplu yaşam alanlarında hızla yayılabilir. Görülme sıklığı yaz ve sonbahar mevsimlerinde artar. ” diye belirtti.

Hastalığın Belirtileri

El Ayak Ağız Hastalığı, enfekte kişilerden fekal-oral ve solunum yoluyla bulaşabilir. Dr. Seviş’e göre hastalığın en yaygın belirtileri arasında şunlar yer alıyor:

Ateş

Boğaz ağrısı

Ağız içinde ve dudaklarda yaralar

Ellerde ve ayaklarda kırmızı döküntüler

İştahsızlık ve halsizlik

Tedavi Yöntemleri

El Ayak Ağız Hastalığına özgü bir tedavi bulunmamaktadır, ancak belirtilerin yönetilmesi mümkündür. Dr. Seviş, “Hastalık genellikle 7-10 gün içinde kendiliğinden iyileşir. Ağrı ve ateş için parasetamol veya ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağız ve boğaz ağrısı nedeniyle oral alımı azalan, özellikle küçük çocukların bir süre yatırılarak damar yoluyla sıvı dengesinin düzenlenmesi gerekebilir.

Korunma Yolları

Korunma yolları konusunda da bilgi veren Dr. Seviş, “Hastalığın yayılmasını önlemek için el yıkama alışkanlıklarına özen gösterilmesi şart. Çocuklar ve yetişkinler, özellikle yemekten önce ve tuvaletten sonra ellerini yıkamalı.” şeklinde tavsiyelerde bulundu. Ayrıca, hastalığın yayılma riskini azaltmak için hasta çocukların evde istirahat etmesi ve toplu alanlardan uzak durması gerektiğini vurguladı.

El Ayak Ağız Hastalığı, tedbirler alındığında kontrol altına alınabilen bir sağlık sorunudur. Uzmanlar, hastalığın belirtileri fark edildiğinde zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini hatırlatıyor.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir