Girişimsel RadyolojiKadın Hastalıkları

Emziren anneler mamografi çektirebilir mi ?

Emziren annelerin mamografi çekimi ile ilgili endişeleri genellikle şudur:

“Radyasyon sütümü etkiler mi? ve bu yolla bebeğime zarar verir mi?”

Bir diğer olası soru, emzirme döneminde yapılan mamografinin tanısal yararıolup olmayacağı ile ilgilidir.

1. X ışınları, yani radyasyon, annenin sütünü etkilemez. Mamografi çekiminden hemen sonra süt vermenizde bir sakınca yoktur. Aynı şey meme ultrasonografisi ve Magnetik Rezonans (MR) için de geçerlidir.

Prof. Dr.Ayşegül Özdemir
Prof. Dr.Ayşegül Özdemir

2. Mamografide emzirme dönemindeki memenin görüntüsü emzirme dönemi dışındaki görüntüsünden çok farklıdır. Farkı oluşturan, emzirme döneminde meme dokusunun artan yoğunluğudur. Yoğunluk artışının nedeni süt bezlerinde yapılmakta olan ve süt kanallarını da dolduran süt salgısıdır. Sık emziren kadınlarda daha fazla süt üretimi olduğu için meme yoğunluğu daha da fazladır. Memenin yoğun görüntüsü mamografinin duyarlılığını (hassasiyetini) bir miktar azaltır ama bütünüyle yararsız hale getirmez. Bütün mesele tanı yöntemlerini en yararlı olacakları şekilde seçmek ve sıralamaktır. Kullanılacak tanı yöntemlerini en uygun şekilde seçmek ve sıralamak radyoloğun sorumluluğudur. Dolayısıyla, radyoloğunuz sizin durumunuzda tanı için mamografiden yararlanabileceğini söylüyorsa dikkate almalısınız. Bebeğinizin yanınızda olması ve mamografi çekiminden hemen önce emzirmeniz halinde meme yoğunluğu biraz azalacaktır.

Yöntem belirleme sorumluluğunu radyoloğunuza veriniz; mamografi ve diğer meme görüntüleme yöntemleri ile ilgili bütün sorularınızı radyoloğunuza yöneltiniz. Farklı branşlardan doktorların radyolojik yöntem seçiminde isabetsiz olabileceklerini ve radyolojik tanı koymada da yetkisiz olduklarını unutmayınız..!

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir