Kanser & Onkoloji

ERCP

Op. Dr. Cem Arslan
Op. Dr. Cem Arslan

ERCP, endoskopi cihazı yardımıyla pankreas ve safra yollarını değerlendirmek veya belirli hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan bir işlemdir.ERCP , anestezi altında endoskopi cihazı (duodenoskop) ile yemek borusu, mide geçildikten sonra onikiparmak bağırsağının 2. kısmındaki, ana safra yolunun sindirim sistemine açıldığı noktadan (papilla), kılavuz tel yerleştirilerek yapılmaktadır.Kılavuz tel yerleştirmek için papillanın bir miktar kesilmesi gerekebilmektedir(papillotomi).İşlem esnasında ana safra yoluna kontrast madde verilerek X-ray cihazı(skopi) yardımıyla görüntüler alınmaktadır.Bazı durumlarda işlem sonunda ana safra yolunun açık kalmasını sağlamak amacıyla stent denilen plastik tüpler yerleştirilebilir.Stentler belirli bir süre sonra tekrar geri alınır.

ERCP HANGİ HASTALIKLARDA YAPILIR?

  • Tıkanma Sarılığı,
  • Kronik pankreatit tanı ve tedavisi,
  • Safra yolu taşlarının tedavisi,
  • Safra yolu tümörlerinin tanı ve palyatif tedavisi,
  • Pankreas tümörlerinin tanı ve palyatif tedavisi,
  • Safra yolu darlıklarının tanı ve tedavisi,
  • Safra yolu yaralanmasının tanı ve tedavisi,

İşlemden önce hastanın yaklaşık 6-8 saat aç kalması gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaçların girişimden belirli bir süre önce kesilmesi gerekmektedir.Hastanın ilaç alerjisi veya yandaş hastalıkları varsa işlemden önce doktorunu bilgilendirmelidir.

İşlem sonrası en sık görülen komplikasyon pankreas bezinin iltihaplanmasıdır (pankreatit). Papillanın kesilmesi esnasında onikiparmak bağırsağında delinme meydana gelebilir; yine papillanın kesildiği ve taşların çıkarıldığı yerden kanama gerçekleşebilir. İşlemden sonra safra kanalında kolanjit ismi verilen ciddi safra yolu enfeksiyonu gelişebilir.  

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir