Beslenme ve DiyetSpor & Egzersiz

Fazla kilolarınızla vedalaşın

Bu günlerde birçok kişi aynı sorunla mücadele ediyor: Fazla kilolar… Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre günümüzde toplu ve şişman insanlar, dünyadaki aç insan sayısından daha fazla. Bu sayının giderek artmasının sebebi ise zamanla yaşam tarzımızda oluşan değişiklik…

Fazla kiloların yarattığı estetik kaygıdan öte sağlığımızı bozması da muhtemel. Bel çevremizde ve vücut ağırlığımızda oluşan her artış, şeker, hipertansiyon ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların görülme riskini arttırmaktadır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam ve formda bir beden için artık fazla kilolarınızla vedalaşma vaktiniz gelmedi mi?

FAZLA KİLOLAR NEDEN OLUŞUR?
Kilo almamızın temelde iki sebebi vardır. Birincisi, ihtiyacımızdan çok enerji almak (kısacası gereğinden fazla sayıda lokmalar) ve ikincisi hareketsiz (gereğinden fazla tembellik) bir hayattır. Bunların dışında bazı metabolik veya endokrin bozukluklar ve bazı hastalıklar da kilo almaya nedendir.

Dyt.Gizem Şeber
Dyt.Gizem Şeber

FAZLA KİLOLARA SAVAŞ AÇMANIN TAM ZAMANI…
Formda bir beden için başta kendinize bir amaç ve hedef belirlemelisiniz. Neden kilo vermek istiyorsunuz? Ne kadar zamanda ne kadar kiloya ulaşmak istiyorsunuz? Unutmayın ki, kendi isteğiniz olmadan çevre baskısı ile kilo vermeye çalışırsanız başarısızlık ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Bunun dışında amaç ve hedeflerinizin mantıklı olmasına dikkat edin. “10 günde 15 kilo vermek istiyorum” gibi amaçların gerçekçi olmadıklarını bilin. Çünkü kilo vermede temel amaç sağlığı korumak ve hedef sağlıklı kilo vermek olursa, kalıcı bir zayıflama sağlama ihtimaliniz çok daha yüksektir.

FAZLA KİLOLARLA SAVAŞMA STRATEJİLERİ
Zayıflamanın birden fazla yolu vardır. Fakat gerçekten işe yarayan ve sağlıklı kalmamızı sağlayan metotlar sınırlıdır. Sağlıklı zayıflama ve kalıcı sağlığın üç temel yolu olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu üç metodu birlikte incelemeye ne dersiniz?

** Kişiye Özel Diyet: Diyetiniz kendinize özel olmalıdır. Başkaları için hazırlanmış diyetler, tek besinden oluşan diyetler ve ünlü diyetleri kilo vermenizi sağlayabilirler fakat fazla kilolarınızın size yeni arkadaşları ile dönmelerini sağlamak konusunda da çok başarılıdırlar. Bu nedenle vücudunuzun ihtiyaçlarına, beslenme alışkanlıklarınıza ve besin seçimlerinize uygun hazırlanmış olan “size özel” zayıflama diyetleri fazla kilolara açılan savaşta ilk destekçiniz olur.

Zayıflama diyetlerinde temel ilke, enerji alımını kısıtlamaktır. Diyetin enerjisi kısıtlanırken, sağlıklı beslenme ilkelerine uygun olması çok önemlidir. Bütün gün lahana çorbası içtiğinizde de enerji alımınızı kısıtlarsınız fakat bu tür bir beslenme tarzı sağlıklı beslenme ilkeleri ile örtüşmez. Zayıflama diyetinizin gerçekten sağlıklı olup olmadığını bilmek istiyorsanız, bütün besin gruplarından içerip içermediğini kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Zayıflama diyetinde yer alması gereken besin grupları, süt, et, tahıl ürünleri, sebze, meyve ve yeterli miktarda yağdır. Fakat bu besin gruplarının içinde yer alan bazı besinlerin sınırlandırılması gerektiğini de unutmamak gereklidir.

Zayıflama diyetleri kadar önemli olan bir diğer konuda, ideal kilonuza ulaştığınızda uygulanması gereken kilo kontrolü programıdır. Kilo koruma programları, verdiğiniz kiloları geri almanızı önleyecek ve zayıflama diyetlerine nazaran daha esnek olan beslenme programlarını da içine alan bir programdır. Kilo verenlerin %45’inin tekrar kilo aldığı gerçeğini göz önünde bulundurursak, kilo koruma programlarının ne kadar gerekli olduğunu anlamamız daha kolay olacaktır.

Sadece zayıflamak için diyet yapmanın da, kilolarla tekrar buluşma ihtimalini çok yükselttiğini hatırlatmakta fayda var. Önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak kilo vermek ve istenilen kiloya ulaştıktan sonra da kazanılan beslenme alışkanlıklarını sürdürmektir.

** Fiziksel Aktivite: Fazla kiloların en büyük düşmanlarından biridir. Son zamanlarda teknolojik gelişmelere bağlı olarak fiziksel aktivitemizin çok azalmış olması da kilo almanın temel nedenlerindendir.

Fiziksel aktivite ve egzersiz, günlük enerji kaybımızı arttırarak kilo vermemizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra egzersizin vücut sağlığımız için olan önemi yadsınamaz bir gerçektir.

Günde yarım saat yapılacak hızlı tempolu yürüyüşler kilo vermemizde büyük destekçidir. Fakat vitrin yürüyüşü yapmamaya dikkat etmelisiniz. Ağır adımlarla değil hızlı tempoda yapılan yürüyüş, kilo kaybetme konusunda yardımcıdır.

Düzenli egzersiz yapmak önemlidir fakat bu konuda da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çok ağır düzeyde ve uzun saatler süren egzersiz veya spor faaliyetleri ile daha hızlı kilo vermek mümkündür. Önemli olansa ömür boyu sürdürebileceğimiz bir spor faaliyeti benimsemektir. Genelde tatillerde gidilen spor merkezlerinde gün boyunca yapılan sporun etkisi ile verilen kiloların, tatil bittiğinde hızla vücuda geri döndüğünü veya uzun yıllar spor yapan birinin sporu bıraktığında hızla kilo aldığını görürüz. Bunun nedeni, vücudun oluşturduğu enerji dengesinin bozulmasıdır. Verdiğiniz kilolarla tekrar karşılaşmak istemiyorsanız sürekli sürdürebileceğiniz bir aktivite türü seçmenizde fayda vardır.

Günümüzde sağlığı korumak için önerilen egzersiz süresi günde yarım saat veya haftada üç defa 45 dakikadır. Bunların yanı sıra yapılan bir diğer öneride, günde 10.000 adım atmaktır. Bu önerilerde, kilo vermenizi sağlayacağı gibi uzun dönemde de sağlığınızı korumakta size yarar sağlar.

Bunların yanı sıra yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler de günlük fiziksel aktivite düzeyinizi arttıracaktır. Asansör veya yürüyen merdivenler yerine merdivenleri kullanmanız, yakın mesafelerde taşıt kullanmamanız ve ev işleri yaparken biraz daha hareketinizi arttırmanız bile günlük enerji harcamanızı arttırır.

** YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ: Zayıflamanın ve ideal kilonuzu korumanın ömür boyu garantisini sağlar. Yaşam tarzı değişikliğinde, beslenme ve fiziksel aktivite ile ilgili yaptığınız yanlış uygulamaların yenisi ve doğrusu ile değiştirilmesi temel alınır. Doğru alışkanlıkları kazanmanız ile ömür boyu ideal kilonuzda kalmanız ve sağlıklı ve mutlu olmanız imkânsız değildir. Sağlıklı günler ve mutlu seyahatler dilerim…

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir