Sağlık Haber

Gamma Knife Radyocerrahisi Alanında dünyadaki ilk Mükemmeliyet merkezi oldu

Koç Üniversitesi Hastanesi’nde bulunan Gamma Knife Merkezi, Uluslararası Stereotaktik Radyocerrahi Derneği tarafından dünyadaki “İlk Mükemmeliyet Merkezi” seçildi.  Gamma Knife Merkezi, radyocerrahi alanında Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Orta Doğu’daki Gamma Knife konusunda gözlem, eğitim ve kurs gereksinimi olan yerli ve yabancı doktorlarla fizikçilere eğitim üssü olarak konumlanacak.

Koç Üniversitesi Hastanesi’nde hizmet veren Gamma Knife Merkezi, radyocerrahi alanında Uluslararası Stereotaktik Radyocerrahi Derneği tarafından dünyadaki “İlk Mükemmeliyet Merkezi” olarak ilan edildi. Gamma Knife Radyocerrahisi alanında Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Orta Doğu’daki Gamma Knife konusunda gözlem, eğitim ve kurs gereksinimi olan yerli ve yabancı doktorlarla fizikçilere eğitim üssü olarak hizmet verecek. İlgili sertifika, Milano’da gerçekleşen Uluslararası Stereotaktik Radyocerrahi Derneği Kongresi’nde, Uluslararası Stereotaktik Radyocerrahi Derneği Eski Başkanı Ian Paddick tarafından verildi.

Dünyadaki “İlk Mükemmeliyet Merkezi” olarak seçildiklerine ilişkin görüşlerini paylaşan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Peker, “Bugün benim için çok sevinçli ve gururlu bir gün. Uluslararası Radyocerrahi Derneği’nin “Mükemmeliyet Merkezi” Sertifikası’na hak kazanan dünyadaki ilk merkez olduk. Gamma Knife radyocerrahisi konusunda uygulamalarımızın her noktası titizlikle değerlendirildi. Tedaviyi günümüz standartlarına uygun olarak, çok hassas ve titiz bir şekilde  uyguladığımızın bir işareti olarak bu sertifika merkezimize verildi. Bu başarıda büyük emeği olan tüm ekibimize teşekkür ederim,” dedi.

Gamma Knife Nedir?

Gamma Knife cerrahisinde temel, stereotaktik prensiplerden yola çıkılarak kafa içerisindeki hastalıklı alanın bilgisayarlarla belirlenmesi ve bu alanın 192 adet Kobalt kaynağından çıkan gama ışınlarıyla ışınlanmasıdır. Her bir kaynaktan çıkan gücü düşük ışınlar normal beyne zarar vermemekte, 192 adet ışının odaklanmış olduğu noktada ise yüksek miktarda radyasyon etkisi görülmektedir.

Gamma Knife hastalara kansız ve ameliyatsız tedavi imkanı sunmaktadır. Yoğun bakım gereksinimini ortadan kaldıran, sadece birkaç saat süren bir tedavi şeklidir. Tedaviden sonraki gün hastalar normal günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Gamma Knife Nasıl Etki Ediyor?
 Stereotaktik radyocerrahide, tümör veya hastalıklı doku hücrelerinin DNA’sında hasar oluşturulmaktadır. Işınlanan tümör hücrelerinin bölünme ve beslenme fonksiyonları bozulduğu için tümörün büyümesi engellenmektedir. Bu tedavide amaç, tümörün büyümesini durdurmaktır. Çoğunlukla tedavi edilen hastaların tümörleri zaman içerisinde küçülmektedir. Tümördeki küçülmenin hızı yaklaşık olarak büyüme hızına eşittir. AVM olarak adlandırılan damar yumaklarının tedavisinde ise Gamma Knife, normalden geniş olan damar duvarlarının kalınlaşmasına ve giderek tıkanmasına yol açmaktadır. Damar yumağının kapanması zaman içerisinde gelişmektedir. Bu süre yaklaşık 3 yıldır. Kötü huylu tümörler ve metastazlar hızlı oluştuğu için tedaviye aynı hızla birkaç ay içerisinde cevap vermektedir. 

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir