BeslenmeGebelik ( Hamilelik )

Gebelik ve Oruç

Gebelik döneminde dengeli beslenme ve yeterli sıvı alımı çok önemlidir.  Özellikle de 17 saati bulabilen yaz dönemlerine gelen ramazan aylarında, bu kadar uzun süre açlık ve susuzluk hem anne hem anne karnındaki bebeği için olumsuz olabilmektedir.

Op. Dr. Nagehan İkiz
Op. Dr. Nagehan İkiz

Orucun anne adayı üzerindeki etkileri

Anne adayı, uzun süreli açlık gibi durumlara karşı, bebeği korumaya yönelik bazı savunmalar geliştirir.. Bunun sonucu olarak da, anne adayında; halsizlik, bitkinlik, baygınlık hissi, kan basıncı düşmesi, baş ağrısı, kas gücünde azalma, bulantı görülebilir. Ayrıca uzun süre anne adayı aç kalırsa mide ekşimesi, mide yanması ve mide bulantısı şikâyetleri de artar. Kısaca vücudun dengesi bozulur ve vücutta kalori, vitamin alımı dengesi de düzensizleşir.

Yetersiz sıvı alımına bağlı idrar yolu enfeksiyonlarına yatkınlık ve buna bağlı erken doğum tehditlerinde artış görülür.

Oruç Tutmak İsteyen Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler

İlk olarak mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve risk taşıyıp taşınmadığı öğrenilmelidir. Eğer anne ve bebek sağlığında bir sorun yoksa sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı belirlenmelidir. Bu programda tahıl grubu, sebze, meyve, et ve süt ürünleri mutlaka olmalıdır. Gündüz bol bol dinlenmeli, kendinizi yoracak işlerden kaçınmalısınız. İftarda ve sahurda çok yağlı ve ağır yemeklerden kaçınmak gereklıdır. Alınması gereken besinleri iftar ile sahur arasına yayıp bol sıvı alımına dikkat edilmelidir.

 Fakat sonuç olarak yaz aylarına denk gelen uzun süreli oruç dönemlerinde anne ve bebek sağlığına olumsuz etkileri bulunabildiği için dinimizce de kazasının mümkün olduğu bildirildiği için bilimsel açıdan bu dönemlerde gebelerin oruç tutmaması daha uygun olacaktır

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu