Sağlık Haber

Görme Kalitenizi koruyun: Keratokonusu tanıyın, Erken tedavi edin

Batıgöz Sağlık Grubu Balçova – İzmir şubesinde Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak hizmet veren Op. Dr. Hüseyin Dündar, “Göz sağlığı, genel sağlık durumumuzun ayrılmaz bir parçasıdır ve yaşam kalitemizi doğrudan etkiler. Göz sağlığını etkileyen hastalıklardan bir tanesi de Keratokonus hastalığıdır.  Keratokonus, korneanın (gözün ön yüzeyinin şeffaf tabakası) incelmesi ve konik bir şekil almasıyla karakterize ilerleyici bir göz hastalığıdır. Bu durum, görme bulanıklığı, ışık hassasiyeti ve hareli görmeye yol açabilir.” dedi.

Keratokonusun kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik faktörlerle beraber çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Gözleri sürekli ovalama gibi mekanik faktörler ve alerjik durumlar da bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olabilir.

Keratokonusun belirtileri genellikle ergenlik veya genç yetişkinlik döneminde başlar. Hastalar, görmede bulanıklık, ışık halkaları, çift görme ve ışığa karşı artan hassasiyet gibi sorunlar yaşayabilir. Teşhis, detaylı bir göz muayenesi ile konur. Korneanın yapısını ayrıntılı ölçen özel görüntüleme teknikleri, keratokonusun varlığını ve ilerleme derecesini belirlemek için kullanılır.

Keratokonus tedavisinde amaç, hastanın görme kalitesini mümkün olduğunca korumak ve ilerlemeyi durdurmaktır. Hastalığın ilerlemesini durdurmak için kornea çapraz bağlama işlemi(korneanın bağlarını güçlendirme) tekniği uygulanır. Çapraz bağlama işlemi, korneanın mekanik dayanıklılığını artırarak ilerlemeyi yavaşlatmayı hedefler. Görme seviyesini arttırmak için ilk aşamalarda yumuşak veya sert kontakt lensler kullanılırken ileri durumlarda ise çeşitli cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bunlar arasında, kornea halkaları ve gerektiğinde kornea nakli bulunmaktadır.

Op. Dr. Hüseyin Dündar, “Keratokonus, erken teşhis ve uygun tedavi ile yönetilebilen bir durumdur. Göz sağlığına dair herhangi bir sorun fark ederseniz, vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmalısınız. Unutmayın, erken müdahale, görme yetinizin korunmasında kritik bir öneme sahiptir.” diye belirtti.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir