Göz Hastalıkları

Gözlüklerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün mü ?

Halk arasında göz çizdirme ameliyatı olarak da bilinen Excimer Lazer tedavisinin, dünyada 30 yılı aşkın süredir güvenle kullanıldığını ifade eden  Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yalçın İşcan, bu tedaviyi dünyanın en iyi klinikleri ile aynı standartlarda en son teknoloji cihazları ile doğup büyüdüğüm şehre getirmenin ve en büyük hayallerimden birisini gerçekleştirmiş olmanın paha biçilmez mutluluğunu ve onurunu  yaşıyorum şeklinde ifade etti.

Dr. İşcan miyop, hipermetrop ve astigmat olarak adlandırılan kırılma kusurlarının kalıcı tedavisinde uygulanan Excimer Lazer hakkında açıklamalarda bulundu. Tedavide, lazer ışınının hedeflenen dokuyu istenilen kalınlık ve genişlikte ortadan kaldırdığını, böylece gözün en dışında bulunan kornea tabakasında kalıcı bir değişim meydana getirilerek miyop, hipermetrop ya da astigmatın tedavisinin gerçekleştiğini belirten İşcan “Bu tedavinin uygulanabilmesi için 18 yaşını geçmiş olmak, son 1 yılda gözlük numarasının değişmemiş olması ve kornea tabakasının yapısal özelliklerinin lazere uygun olması gereklidir” dedi. Bunun için rutin göz muayenesinin yanında kornea tomografisi istenir ve uygun kişilere cerrahi uygulanabilir. Bugün gelinen noktada Excimer Lazer foto ablasyonla 8 dereceye kadar miyop 5 dereceye kadar hipermetrop ve astigmat tedavisi gerçekleştirilebiliyor. Bu tedavi sonunda gözlüklerden kalıcı kurtulmak mümkün. 

Uygulama kaç şekilde yapılabilir ?

İki yöntem olarak.Bu iki yöntemi de yani, hem Notouch hem de Lasik yöntemini kliniğimizde en son standartlarda gerçekleştiriyoruz. Her iki yöntemde de operasyon esnasında ağrı yoktur. 

İşlem süresi ne kadardır ?

Kullanılan cihaza göre değişmekle birlikte 20 saniyeden 1 dakikaya kadar bir süre boyunca lazer uygulanır, hastanın lazer odasında kalma süresi toplamda 5-10 dakikadır. 

Uygulama yapılan cihazın avantajları nelerdir ?

Kullandığımız cihaz dünyanın en hızlı ve en güvenilir cihazı diyebilirim, en fazla 20 saniyede en büyük numaraları dahi sıfırlayabilmektedir.Contoura lazer teknolojisiyle; gözünüzün üzerindeki 22000 ayrı noktadaki bozukluk haritasını ölçmekte ve bu göz haritasına göre lazer yaparak gözlükle gördüğünüzden fazlasını sunmaktadır, yani gözlükle görebileceğiniz en net görüntüden daha da net bir görüntü sağlar. Parmak iziniz nasıl ki size özelse tedaviniz de size özel olmalı ! 

Ayrıca gözün en küçük hareketlerini takip edebilen ve her saniye yüzlerce küçük ayar yapan çok boyutlu bir göz takip cihazına sahiptir.

Herhangi bir zamanda göz menzil dışına çıkarsa veya çok hızlı hareket ederse, lazer gözün yerine geri dönmesini bekleyip en ufak bir sapma yapmadan kaldığı yerden devam edecektir.  Bu sayede her lazer darbesinin doğru yere isabet etmesini sağlayarak Lasik ve No-touch tedavisinin hassasiyetini artırır. 

Uygulama sonrası iyileşme süreci ne kadardır ?

Bu yöntemde korneanın üst kısmından fleb adını verdiğimiz ince bir kısım kapak gibi kaldırılır ve sonrasında tedavi uygulanarak fleb yerine yerleştirilir. Ameliyat sonrası ilk 4-6 saat hafif yanma ve batma şikayeti olur sonrasında hem görme yerine gelir hem de şikayetler oldukça azalır. Lasik tedavisi olanlar ameliyatın ertesi günü işlerine dönebilmektedir.   

No Touch Lazer Yöntemi Kimlere Uygulanabilir? 

Notouch lazer, göz yapısı uygun olan miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir. 

No Touch Lazer Uygulaması Nasıl Yapılıyor? 

No Touch Laser uygulaması damla anestezisi ile yapılır. Lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan uygulama yapılır. 

No Touch Laser İşlemi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır? 

Genellikle işlemden sonra gözlerin kapatılması gerekmez, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebilir. Genellikle ilk 2-3  gün yanma, batma olur, 4. günde şikayetlerin geçmesi beklenir. Hastaya reçete edilecek ilaçlarla bu sürecin daha konforlu geçirilmesi amaçlanmaktadır. 

Notouch Sonrası Görme Ne zaman Netleşir? 

Notouch Lazer sonrası 4. güne kadar bulanıklık yaşanabilir. Genellikle 5. günden itibaren netlik artmaya başlar ve bilgisayar, araç kullanma gibi rutin işler yapılabilir. Görsel netlik 21 güne kadar giderek artar. 

Uygulama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Op.Dr. Yalçın İŞCAN işlem sonrasında reçete edilen göz damlalarının düzenli kullanılmasına dikkat çekti. UV ışıktan mümkün olduğunca gözlerin korunması konusunda hassas davranılmalı ve gün ışığının keskin olduğu saatlerde güneş gözlüğü kullanılmasına özen gösterilmelidir.Göze 4 gün su değdirilmemeli ve uygulamadan hemen sonra araç sürülmemelidir.Ayrıca Notouch lazerin ileri yaşlarda gelişebilecek katarakt gibi başka göz operasyonlarına engel değildir.

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın