Gebelik ( Hamilelik ) Tüp BebekKBB (Кulak Burun Boğaz)

Hamilelik ve burun tıkanıklığı

Nefes alamama ve buna bağlı ağız kuruluğu, hamilelik döneminde çok rahatsız edici olabilir. Anne adaylarının %30 unda görülür, hamileliğin üçüncü ayı sonlarında dikkati çeker ve doğuma kadar daha da artabilir. Normal doğum sırasında da burun tıkanıklığının olumsuz etkisi olacaktır. Bazı kadınların hamilelik boyunca kendilerini nezle/soğuk algınlığına yakalanmış gibi hissetmeleri buna bağlıdır. Hafif burun akıntısı da tıkanıklık ile birliktedir.

Op. Dr.Cem Altındağ,

Sinüs adı verilen kemik içi boşlukların da etkilenmesi ile baş ağrısı da olabilir. Östrojen hormonunun vücutta ve tabii, burun mukozasında neden olduğu damarlanma, ödem (hücreler arası sıvı toplanması) artışı ve hamilelikte görülen genel vücut hücredışı sıvı artışı, burun tıkanıklığı, akıntısını açıklamaktadır. Son araştırmalar, plasenta/bebeğe ait proteinler veya Annenin kendi hormonlarına karşı gelişen bir alerjik tepkinin de vücuttaki parasempatik sistemi uyararak salgı bezlerinde artış/damarlarda genişleme ve sonucunda burun tıkanıklığı yapabileceğini de vurgulamaktadır.

Tedavi olarak, KBB hastalıkları uzmanı kontrolünde burun açıcı ilaçlar (sprey, damla ve tabletler bazen de antibiyotikler) dikkatle kullanılmalıdır. Siz de, tuzlu su içeren burun spreylerini veya basit sıcak su buharı uygulamalarını birkaç gün için deneyebilirsiniz. Birçok burun açıcı ilacın, bebeğin gelişimine ciddi olumsuz etki yapabileceği unutulmamalıdır. İlaç içeren burun damlalarının, uzun süreli kullanımda ters etki yapıp daha da sorunu ağırlaştıracağını unutmayınız.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir