Üroloji

Hanımlarda İdrar Kaçırma

Hanımlarda idrar kaçırma hanımların üçte birinde izlenen bir durumdur. 

Bu sık hastalığın tedavisi mümkündür. Ancak ileri tetkikler için mutlaka bir üoloji doktoruna gidilip hangi tipte idrar kaçırma olduğunun anlaşılması gereklidir. 

Prof. Dr. Selçuk Yücel
Prof. Dr. Selçuk Yücel

En sık olan idrar kaçırma tipi aciliyet idrar kaçırması olarak adlandırılır ve hastalar aniden idrar isteği duyar ama tuvalete gidene kadar idrarı kaçırır. Bu durum basit sistitlerde olabildiği gibi bazen idrar torbasının kendiğinden kasılması nedeniyle olabilir. Bazen de mesane sarkmasının şiddetli olması nedeniyle idrarı tam boşaltamama ve mesane içerisi idrarın hem dolu olması nedeniyle en ufak bir sıvı alınmasında mesanenin taşması nedeniyle de olabilir. 
Aciliyet tipi idrar kaçırmalar ağızdan alınacak ilaçlarla tedavi edilebildiği gibi çok dirençli durumlarda endoskopik olarak mesane içerisine Botox enjeksiyonu yapılarak da tedavi edilebilir. Başarı oranları %90 ın üzerindedir. Bazı durumlarda ise sadece ayak bileğinden verilen manyetik dalgalarla da tedavi yapılabilmektedir ki bunun adı nöromodülasyon veya nörostimülasyondur. 

İkinci tip idrar kaçırma ise öksürme ve hapşırma veya merdiven çıkma ve yürüme esnasında olan stres tipte idrar kaçırmalardır. Bu tip idrar kaçırmalar ise hemen her zaman hanımlarda gebeliklere ya da doğumlara bağlı bağların gevşemesi ile olur. Eşlik eden mesane sarkması veya barsak sarkması ile beraber olabileceğinden dolayı mutlaka üroloji atarafından vajinal muayene ve ileri tetkikler yapılıp hangi tip tedaviye ihtiyaç duyabileceğinin karar verilmesi gereklidir. 
Hafif tarzda olan idrar kaçırmalar bazı egzersiz yöntemleri veya kaslara uyarı veren manyetik alet kullanımı ile ameliyatsız çözülebilir. Bu egzersiz cihazlarının 3-6 ay kullanımı sayesinde belirgin düzelmeler ameliyatsız sağlanabilir. 
Orta düzeydeki kaçırmalarda günbirlik bir endoskopik operasyon ile mesane boynuna silikon enjekte edilerek idrar kaçırmanın önüne geçilebilir. Bu teknikte hastaya sonda konmasına gerek kalmadan işleme son verilebilir. 
İleri düzeyde idrar kaçıranlarda ise tedavi vajinal yoldan yapılan bir ameliyattır ve bu cerrahide hasta genellikle bir akşam yatılır. Mesane bazı yamalar ile tekrar eski olduğu konuma asılır ve bir günlük sonda takılması gerekir. Eş zamanlı olaeak barsak sarkması ya da vajen daraltılması operasyonları da yapılabilinir. Operasyon sonrası 2 gün sonra duş alınabilir ve cinsel aktivite 3 hafta sonra başlatılabilir. 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu