Girişimsel RadyolojiKanser & Onkoloji

Her tümör kanser değildir!

Tümör sözcüğü sadece ur, şişlik, sertlik, kütle anlamına gelir. Memedeki tümörlerin çoğu iyi huyludur yani zararsızdır; hayat boyu memenizde kalmalarının size hiçbir zararı dokunmaz. Bunların ameliyatla çıkartılması ya da radyolojik yöntemlerle takip edilmeleri tıbbi hatadır! Çoğuna biyopsi bile gerekmeden (radyolojik olarak) kesin tanı koymamız mümkündür.

Prof. Dr.Ayşegül Özdemir
Prof. Dr.Ayşegül Özdemir

Meme tümörlerinin çok azı kötü huyludur. İşte sadece bunlara kanser deriz. Kanser mutlaka tedavi edilmelidir aksi halde yaşamınızı tehdit eder.

Memenizde bir tümör olup olmadığına, varsa bu tümörün iyi ya da kötü huylu olduğuna; biyopsiye, takibe veya tedaviye ihtiyacınız olup olmadığına sadece radyolojik yöntemlerle karar verilebilir. Dolayısıyla bu görev ve sorumluluk sadece radyolojinin uzmanlarına yani radyologlara aittir. İster meme kanseri taraması, isterse şikayetlerinizin nedeninin anlaşılması ve biyopsi gerekip gerekmediğinin değerlendirilmesi için olsun, başka bir hekim kanalıyla değil de doğrudan doğruya radyologlara başvurmanız sizi gereksiz tetkik, gereksiz takip ve gereksiz biyopsilerden koruyabilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir