Kanser & Onkoloji

Jinekolojik kanserler ve erken teşhis

Jinekolojik kanser türleri ile ilgili şunları bilmeliyiz: Yumurtalık (over) kanserleri dışında, birçok kez erken tanı mümkün olabilmektedir. Kadın genital organ (jinekolojik) kanserlerinde ise erken tanı ile çoğu zaman başarılı tedaviler yapılmaktadır. Kadın sağlığını tehdit eden kanserler farklı dokulardan kaynaklanabilir. Dış genital organ (vulva) kanserleri genellikle ileri yaş grubundaki bayanlarda görülür.

Bazı virus hastalıkları veya kronik kaşıntı ile giden hastalıkların zemininde kanser gelişebilir. Vajina kanserleri genital bölge kanserleri arasında en az görülen türüdür. Anne karnında iken maruz kalınan bir hormon bu kanser riskini arttırır. Rahim ağzı (collum) kanserleri en sık görülen kadın genital kanser türü olmakla beraber, özellikle smear testleri sayesinde öncü lezyonların tanınması ve tedavisi mümkün olmaktadır.

Op. Dr.Mustafa Nuri Alihanoğlu
Op. Dr.Mustafa Nuri Alihanoğlu

Genital siğil (HPV), bazı diğer viral enfeksiyonlar, erken evlilik, kötü hijyen gibi nedenler riski arttırır. Yumurtalık (over) kanseri en ölümcül olabilen kanser türüdür. Erken belirti vermeyebilir. Çok doğum yapmış olan, ilk bebeğini erken yaşta doğurmuş olan, doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda daha az görülür. Risk grubunu belirlemek zordur. Ailede over kanseri olan bayanlarda risk artar. Rahim içi (endometrium) kanseri doğum yapmamış olan, adet düzensizliği (polikistik over), şişman, diabetik, yüksek tansiyonu olanlarda, menapoza geç giren bayanlarda daha sık görülür.

Özellikle menapoz sonrası ultrasonografi ile rahim iç zarı (endometrium) kalınlığının ölçülmesi korunma ve erken tanıda önemlidir. Kadınların genital bölgelerinde tedaviye dirençli kaşıntı, koyu renkli kokulu akıntı, cinsel beraberlik sonrası kanama, düzensiz adet kanamaları, menapoz sonrası kanamalar dikkate alınmalıdır. Overlerle ilgili problemler özellikle menapoz döneminde erken dönemde belirti vermeyebilir. Düzenli jinekolojik muayene korunma ve erken tanıda önemlidir.

Yılda bir kez smear testi ve yılda iki kez altı ay ara ile jinekolojik muayene kadınları jinekolojik kanserlerden koruyacak veya erken tanı sağlayacaktır.Mamaoğrafi ve meme ultarasonu özellikle aile de meme kanseri olan hastalarda yıllık takipler içine alınmalı ve her sonuç saklanmalıdır.Unutulmalıdır ki erken teşhis ve tedavi sizin elinde olan bir sonuçtur.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir