Kanser & Onkoloji

Saç boyaları ve mesane kanseri

Son zamanlarda mesane kanserleri ile saç boyalarının arasında bir ilişki olduğuna dair yazılar çıksa da bu konu aslında 1970 den beri incelenmektedir. Saç boyalarının hepsini aynı olarak değerlendirmemek gerekir. Amerikan Kanser Derneği’nin ( American Cancer Society) yaptığı açıklamalara göre saçını boyatanlarda kanser görülme riski, normal popülasyona göre artmamakla beraber; devamlı boyalarla temas halinde olan ve farklı kimyasalları içeren maddelere maruz kalan berberlerde ve kuaförlerde riskin daha arttığı bildirilmektedir.

Prof. Dr.Haluk Kulaksızoğlu
Prof. Dr.Haluk Kulaksızoğlu

Saç boyalarının mesane kanseri yapıcı etkisi ilk 1970’lerde gösterildikten sonra kimyasal içeriklerinde ciddi değişiklikler yapılmış ve uzun takipli hayvan deneyleri sonrasında yeni formülasyonların ortaya atılması ile risk nerede ise tamamen kaldırılmıştır. Tabii ki belirli bir yaşın üzerinde olan ve 1970’lerden beri saç boyalarına maruz kalan bireylerin günümüzde mesane kanseri riskini halen taşıdıklarını da göz ardı etmemek gerekir.

Meslek icabı saç boyaları ile sürekli temas eden kuaför ve berberler için de korunmak amacı ile eldiven kullanımı, işlem sonrasında mutlaka ellerin yıkanması, farklı kimyasal içerikleri olan ve birbirleri ile reaksiyona girebilecek solüsyonların birlikte kullanılmaması gerektiği bildirilmektedir.

DOÇ.DR. HALUK KULAKSIZOĞLU

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir