Beslenme ve Diyet

Kirazın bilinmeyen 7 şifası

Yazın vazgeçilmez meyvesi kirazın vücuda yararları saymakla bitmiyor.Diyetisyen Ferdi Öztürk,hastalıkların tedavisinde kullanılan ve koruyucu meyve olan kirazın en özel 7 faydası;

Vitamin ve mineral deposu
100 gram kiraz ortalama 14-15 adettir ve 65 kaloriye tekabül etmektedir. A vitamini, potasyum içeriği ve lif açısından zengin olmasının yanı sıra antioksidan içeriği de yüksektir .

Gut hastalığı tedavisinde etkindir
 Halk arasında zengin hastalığı olarak bilinen gut hastalığı, kandaki ürik asit yüksekliğinden kaynaklanır. Yüksek ürik asit özelliklerde vücutta ayak başparmağında , eklemlerde birikerek ağrı ve şişkinliğe sebep olur. Kiraz kanda yüksek olan ürik asitin  dışarı atılmasını ve  kanda dengelenmesine yardımcı olarak eklem hastalıkları,  Gut hastalığı tedavisinde önemli rol oynar.

Vücuttan nikotin atar
Sigara içen bireylerle nikotin hızlıca akciğerlere ulaşır ve kana karışır. Nikotin bağımlılık yapan keyif verici bir maddedir. Günde 1 porsiyon kiraz  nikotinin vücuttan atılmasını sağlar ve içeriğinde ki flavonoidler  sayesinde hücre duvarının zarar görmesini engelleyerek  vücutta ki zehri temizler .

Böbrek dostudur :
Kirazda bulunan Kinik asit böbreklerin taş ve kum yapmasını önleyebilir veya oluştuysa daha rahat kum dökülmesine yardımcı olur.

Kabızlık  tedavisinde etkindir:
Lif açısından zengin olan kiraz sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık ve şişkinlik problemi olan hastalara yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlü tutar
 Kiraz meyvesi fitokimyasallar açısından zengindir, antioksidan bir meyvedir. Vucutta oluşabilecek iltihabi reaksiyonların önlenmesinde , vücut şişliği ve ödemin atılmasına yardımcı olarak enfeksiyon hastalıklarına karşı savaş açarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücutta yağların depolanmasını önler 
Obezite tedavisinde fitokimyasal içeriği sayesinde lipit metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olan kiraz diyetlerde mutlaka yer almalıdır. Günde 10-15 adet ara öğünlerde tüketilecek olan kiraz depo yağların azaltılmasında ,kan şekerinin dengelenmesinde , insülin direncinin kırılmasında ve bu süreçte diyabet ve obezite ikilisine savaş açmaktadır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir