Beslenme ve DiyetCorona Virüs

Koronavirüse Karşı Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirme Yolları

Koronavirüs tüm Dünya’ya hızla yayılırken, bu virüsten korunmanın da birçok yolu mevcuttur. Bu korunma yollarının başında ise, hijyen ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gelmektedir.

 Koronavirüsten Korunma Yolları

 -Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yeterli miktarda su içilmesi gereklidir. Su, besinlerden karşılanamamaktadır, bu yüzden günlük en az 2-2,5 litre tüketilmelidir.

 -Dengeli ve sağlıklı beslenme, kaliteli uyku düzeni ile birlikte yapılan düzenli egzersiz, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

 -Meyve ve sebzelerin bol suyla yıkanmasına özen gösterilmelidir, mutfak malzemeleri ve kıyafetler ise yüksek sıcaklıklarda yıkanmalıdır.

 Koronavirüs Karşı Beslenme Tavsiyeleri

 -Öğünleri atlamamak altın kural olmalıdır. Günlük olarak 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir. Tek bir meyve veya sebzeye odaklanmadan farklı sebze ve meyveleri tüketerek her birinin kendine özel faydalarından yararlanabilirsiniz. Bağışıklık sisteminde ön plana çıkan öğeler A, C, E vitaminleri ile çinko mineralidir. Omega-3 yağ asitleri de, immün sisteminin en güçlü destek kuvvetlerinden biridir.

 -A vitamini, özellikle solunum sistemi yolu enfeksiyonlarından koruyucu rolüyle etkisi kesin olarak kanıtlanmıştır. A vitamini ihtiyacımızı karaciğer, yumurta, süt, tereyağı, ıspanak, brokoli, pırasa, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ile birlikte havuç ve kış kabağı gibi turuncu renkli sebzelerden karşılayabiliriz.

 -C vitamini, vücudumuzun en temel koruyucularındandır, vücutta depolanamadığı için günlük olarak alınmalıdır. Maydanoz, yeşilbiber, portakal, kivi, limon, greyfurt, enginar gibi sebze ve meyveler yüksek miktarda C vitamini içermektedir.

 -Çinko içeren balık, yumurta ve süt ile birlikte tam buğday içeren tahıl ürünleri de tüketilmelidir.

 -Keten tohumu ve balık omega 3 kaynağıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır.

 -Yağlı tohumlar bağışıklık sistemini destekleyen E vitamini içerir. Badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, fındık, ceviz, kaju ve türevleri E vitamini kaynaklarıdır.

 -Sarımsak, soğan, zerdeçal, taze zencefil gibi doğal antibiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirir.

 Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Tavsiyeler

 -Her gün 1 tatlı kaşığı zencefil, 1 tatlı kaşığı bal, yarım limonun suyunu yarım bardak ılık suya karıştırıp içebilirsiniz.

 -Havuç, mor lahana ve turptan oluşan bir salatayı ana öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

 -Hazır gıdalardan uzak durarak, doğal ve taze besin tüketimi için; ev yoğurdu, kefir, lahana turşusu gibi besinlerin tüketimini arttırabilirsiniz.

 -Güne kahvaltıyla başlayıp her gün 1 yumurta tüketebilirsiniz.

 -Günlük C vitamini ihtiyacınız için; 2 küçük boy mandalina – 1 orta boy portakal – 1 adet kivi – 3 adet sivri biber yiyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın