Plastik ve Estetik Cerrahi

Saç Ekimi hakkında en çok merak edilenler

Saç Ekimi İşlemi Kaç Seansta Tamamlanır?

Saç ekimi işlemi, genellikle 4-6 saat aralığında süren cerrahi bir yaklaşım gerektiren lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. İşlemin kaç seansta tamamlanacağı kişinin saç yapısı ve ekilecek miktara göre değişiklik göstermektedir. Tek seansta ekilebilecek saç miktarı 80-100 tel kadardır. Daha çok saç teli isteyenler için seans sayısı arttırılabilmektedir. Fakat ekstra saç teli ektirmek isteyenlerin kafa derisinin donör bölgesinde (genelde ense bölgesi) yeterli sayıda saç teli bulunması gerekir.

Saç Ekimi İşleminin Tekrarlanması Gerekir Mi?

Ekim, kafadaki saçlı bölgeden alınan kıl kökünün saç olmayan bölgeye ekilmesi ile gerçekleşir. Bu nedenle bu işlem, saçsız alanın büyüklüğü ve kafadaki donör yani verici alanın sıklığı ile bağlantılıdır. Dolayısı ile saçsız alanın büyük olması ve saçlı alanın kısıtlı olması nedeniyle işlemlerde seans artırma yoluna gidilebilir. Fakat boş alana ekilecek sağlıklı saç telinin olmaması halinde saç ekimi işlemi tekrarlanamaz.

Hangi Durumlarda Saç Ekimi Tekrar Gerçekleştirilebilir?

Saç ekimi işlemi, ehil ellerde yani; yetkili bir hastanede, doktor gözetiminde saç ekimi uzmanları tarafından iyi bir ekipman ile yapıldığında sağlıklı bir sonuç verir. Bu şekilde yapıldığı zaman çoğu zaman herhangi bir tekrar gerekmez. Fakat bu kurallara uyulmadığı zaman yeniden yapılması söz konusu olabilir. Kişi yapılan saç ekimi işleminden memnun değil ise, hastanın beklentileri karşılanmadıysa saç ekimi işlemi tekrar yapılabilir. Bazı durumlarda ise saç ekimi için açılan kanalların içerisine kökler uygun yerleştirilmez ise tekrardan işlem yapılması söz konusu olabilir. Ayrıca; saç dökülmesi devam eden kişilerde de tekrardan ekim yapılabilir.

Kaç Kez Saç Ekimi Yaptırılabilir? Herhangi Bir Sınırlama Var Mıdır?

Saç ekimi işleminin tekrar yaptırılabilmesi için yeterli sayıda kıl köküne ihtiyaç vardır. Günümüzde kullanılan en sağlıklı yöntem olan micro fue tekniği ile kökler tek tek alındığından, kişinin kafa derisi haricinde sırt ve göğüs bölgesinden de kıl kökü alınmaktadır. Bu sebepten yeterli sayıda kıl kökü bulunan kişilerde tekrar sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Gerektiği takdirde yeniden işlem yaptırılabilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir