Beslenme ve Diyet

Sirke İle Zayıflama

Zayıflamayla ilgili konularda sirkenin adını hemen duyabilirsiniz. Yemeklerinize tat ve çeşni kazandırmak amacıyla kullandığınız sirkenin kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu etkisi de vardır. Yapılan araştırmalarda sirkenin vücuda etkileriyle ilgili birçok bilgiye ulaşılmıştır.
Birçok bilimsel araştırma, elma sirkesinin kan şekeri, karbonhidrat ve insülin üzerine etkilerini incelemiş sonucunda kan şekeri düzeyini azalttığını saptamışlardır.

Sirke, vücudun insülin duyarlılığını geliştirir, cilt sağlığını korur.
Sirke içinde enzimler, organik maddeler ve bitkisel asitler barındırır. Toksin ve ödem atıcı yönüyle de vücuttan fazla sıvıyı atar ve damar açıcı etki yaratır. Kandaki yağı, trigliserit ve kolestrolü eriterek lenf ve karaciğer yoluyla ve böbrekler aracılığıyla vücuttan atılmasını sağlar. Tadı ve kokusu kimilerine rahatsız edici gelmese de kimilerine göre küçük miktarları bile
dayanılmaz haldedir. Aslında yemeklerde, salatalarda, kür şeklinde çeşitli alternatiflerle tüketmek mümkündür.
Sirkeyi hayatınıza daha kolay alabileceğiniz ufak püf noktaları:

Dyt. İrem Öncü

 Bir bardak portakal, greyfurt ya da ananas suyuna, iki yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı bal ve biraz tarçın katarak bu karışımı her yemekten önce içebilirsiniz. Yağları hızlıca yakarak kilo vermenize yardımcı olur.
– Mide rahatsızlığınız yoksa yemeklerden önce 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi 1 çay kaşığı bal ve birkaç damla limon ile karıştırarak içebilirsiniz. Hem iştahı kesen hem de yağ yakmada yardımcı bir içecektir.
– 1 fincan sirke ile ince doğranmış soğan ve sarımsak, bir miktar su ile 3 çay kaşığı zeytinyağı karıştırılarak salatada kullanılabilir.
– Bir fincan sirkeye iki bardak su, bir çay kaşığı bal, bir tatlı kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı ince doğranmış kuru kayısı, kuru üzüm, bir çay kaşığının yarısı kadar tarçın katılır ve bu karışım iyice karıştırılıp içilebilir.
– Patates, havuç, soğan, tuz, süzme yağ ve sirke ekleyerek lezzetli bir yemek yapılabilir.
– Havuçlara elma sirkesi ekleyerek yenilebilir.

Elma sirkesi kürü uygularken gün içerisinde yeteri kadar su içmek önemlidir. Her bireye, elma sirkesi kürüyle birlikte uygulanacak kişiye özel bir diyet listesi, kalıcı olarak kilo verebilmeye destek olur.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir