Dermatoloji – Cilt Hastalıkları

Sivilce İzlerinden Kurtulmanın 7 Yolu

Ergenlik dönemi cilt hastalığı olarak bilinen sivilce yani akne sorunu, erişkin yaşlarda da sıklıkla görülebiliyor. Sivilce izleri, kozmetik bir sorun oluşturmasının yanında ruh sağlığını ve sosyal hayatı da olumsuz yönde etkiliyor.

Uzm. Dr. Selma Salman
Uzm. Dr. Selma Salman

Ciltte yoğun sivilcelenme sorunun uygun zamanda ve uzman kişilerce tedavi edilmemesi sivilce izleri de ortaya çıkabilmektedir. Akne hastalarının %95’inde iz oluşumu görülürken, bunların %30’u ciddi boyutlardadır. Tedavi yöntemleri sivilce izinin tipine göre değişmekte ve kişiye özel uygulanmaktadır. Bazen efektif sonuç almak için yöntemlerin birkaçı birlikte uygulanmaktadır. Tedavideki amaç, alt ve üst derinin bir kısmının soyularak yenisinin üretilmesini uyarmaktır.

  • Kış ayları kimyasal peeling için en uygun zaman

Cildi yenileyen bazı özel kimyasal maddelerin yüze sürülüp belirli bir süre bekletildikten sonra bol suyla arındırılması işlemidir. Bu yöntem derinin üst tabakasında kontrollü olarak kısmi veya tam hasar oluşturulması esasına dayanır. Bu uygulamanın sonunda ciltte birkaç gün süren soyulma meydana gelmektedir. Ardından yenilenmiş alt ve üst deri oluşmaktadır. Esmer tenli kişilerde iz bırakma riski nedeniyle önerilmeyen kimyasal peeling işleminin ardından bol nemlendirici ve güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir. Etkin sonuç için 2 haftada bir 4-6 seans uygulanması gereken işlemin güneşin yoğun olduğu aylarda yapılması uygun değildir.

  • Dermaroll ve dermapen ile cilt yenileniyor

Mikro iğneleme sistemi olarak da bilinen dermaroll ya da dermapen işlemleri de sivilce izlerinden kurtulmak için etkin uygulamalar arasındadır. Üzerinde çok sayıda mikro iğnecik bulunan dermaroll aleti işlemin yapılacağı alana anestezik kremin sürülmesinden 30 dakika sonra uygulanmaktadır. Ciltte gezdirilen cihazın üzerinde bulunan mikro iğneler sayesinde yüzeyde on binlerce mikro kanal açılmaktadır. Bu mikro kanalların oluşturduğu uyarı ile cilt kendini tamir etmek için yeni bağ dokusu elemanları sentezlemektedir. Dermapen ise bu mikro iğnelerin kalem şeklinde bir cihazla deriye uzunlamasına olarak uygulanmasını sağlayan bir alettir. Akne izleri için ayda bir 4 seans uygulama önerilmektedir.

  • Mikrodermabrazyon hasarlı deriyi sağlıklı bir biçimde uzaklaştırıyor

Derinin yüksek basınçla hareket eden alüminyum oksit kristalleriyle soyulması işlemidir. Bu sayede cilt yüzeyindeki hasarlı, uzaklaştırılacak hücrelerin ve cilt atıklarının daha hızlı yok edilmesi sağlanır.

  • İçten gelen güzellik PPR

Cilt gençleştirme ve saç dökülmesi durumlarında da uygulanabilen PRP işlemi akne izleri tedavisinde de kullanılmaktadır. PRP işleminde uygulama yapılacak kişinin kanı alınır ve özel cihazlarda santrifüj edilir. Bu işlem sonucunda trombositten zengin plazma elde edilir. Elde edilen materyal yaklaşık 1 cm aralarla cilde enjekte edilmektedir. Enjekte edilen plazmadaki trombositlerden salınan büyüme faktörleri, kök hücreleri uyararak yeni hücre sentezi yapmaktadır. Bu sayede sivilce nedeniyle hasarlanmış ve iz oluşmuş derinin düzelmesini sağlanmaktadır. 15 gün arayla 3-4 seans önerilmektedir.

  • Fraksiyonel Radyo Frekans

Halk arasında altın iğne olarak bilinen fraksiyonel radyo frekans uygulaması son dönemde kullanılan bir yöntemdir. İletkenliği olan ve çevre dokuya zarar vermeden kontrollü iletkenlik sağlayan altın iğneler vasıtasıyla cilt altına radyofrekans verilmektedir. Derinin alt tabakalarında meydana gelen ısı artışı sayesinde kontrollü bir hasar oluşturulmaktadır. Deri bu hasarı onarma yoluna gider ve bağ dokusu sentezini uyararak sivilce izinin onarımını sağlamaktadır. 40-45 dakika süren işlemin ardından kişi 1-2 saat süren kızarıklıktan sonra sosyal yaşantısına devam edebilmektedir.

  • Karbon peeling her mevsim uygulanabiliyor

Sivilce izlerinin tedavisi ve gözenek sıkılaştırmada kullanılan karbon peeling uygulaması karbon partiküllerinin yüze uygulanması sonrası yapılan bir işlemdir. Lazer uygulaması öncesi karbon solüsyonu ciltte 10 dakika bekletilir. Cilt tarafından emilen karbon maddesinin fazlası temizlendikten sonra lazer atışı ile tüm yüz taranır. Sürülen karbon maddesi, cilt altında lazerin etkinliğini artırmaktadır. Lazer cilt altında bağ dokusu sentezini uyararak izlerin düzelmesine katkı sağlamaktadır. Her mevsim uygulanabilen karbon peeling yöntemi yüzeysel izlerde etkindir. Ağrısız bir uygulama olan karbon peeling uygulaması kızarıklık ya da morarmaya yol açmadığı için sosyal yaşamı etkilememektedir.

  • İzlerin yeri rahatlıkla doldurulabiliyor

Derin sivilce izlerinde çökük olan kısımların altını dolgu maddeleri ile doldurmak da diğer bir seçenektir. Etkin ve geçici bir uygulamadır ve 8-12 ay sonra tekrarlanması önerilmektedir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir