Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Unutkanlıktan çok şikayetçisiniz!

Unutkanlık: Kişinin hafızasında bazı bozulmaların olmasıdır. Günlük ufak tefek unutkanlıklar hemen herkeste ve her yaşta olabilir. Unutkanlık günlük hayatınızı etkilemeye başladığında bir hastalık ile ilişkili olabilir.

Unutkanlık Nedenleri:

Günlük pratikte en sık gördüğümüz unutkanlık nedeni ”dikkat dağınıklığı” dır. Yeterince dikkkatini toplayamayan, yapılan işe veya duruma konsantre olamayan kişilerde hatırlama bozuklukları gelişebilir.

Kansızlık ve vitamin eksiklikleri: Özellikle B12 ve D vitamini başta olmak üzere vitamin eksikliğinde unutkanlık görülebilir.

Troid Fonksiyon Bozuklukları: Troid (guatr) hormonlarının özellikle az çalışması ciddi unutkanlık nedenidir.

Depresyon:Pseudodemans(yalancı unutkanlık): Depresyonda olan kişilerde bazen ciddi unutkanlık görülebilir. Böyle durumlarda depresyonu tedavi etmeden unutkanlık düzelmez.

Unutkanlık ile başvuran kişilerde önce yukarıdaki nedenler araştırılır. Bu nedenlerden biri olduğu için unutkanlık varsa önce mevcut sorun giderilir.

Tüm bu incelemeler sonrasında unutkanlığa neden olacak bir bozukluk yoksa beyin görüntülemeleri ve bazı testler yapılarak mevcut unutkanlığın tipi ve derecesi belirlenir.

ALZHEİMER HASTALIĞI

Alzheimer Hastalığı, unutkalığın en sık nedenidir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir