Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Vertigoya dikkat

VERTİGO

Vertigo gövde veya çevrenin konrolünün kaybı sonucu hissedilen bir durumdur. Vertigodan yakınan kişi, ya çevrenin etrafinda dönmesinden şikayet eder veya kendi gövdesinin dönüyormüş gibi bir illüzyona sahip olur.

Vertigo, dönme illüzyonudur. Sol ve sağ vestibüler çekirdek arasındaki eşit olmayan nöronal aktiviteye sonucu oluşur. Kişinin dengesini sürdürmesi, kulak -beyincik-göz bağlantılarının tam ve eşit çalışmasına bağlıdır. Bir taraftaki bir dengesizlik baş dönmesine sebebiyet vermektedir.

Baş dönmesinin iki önemli alt grubu vardır. Birincisi periferik vertigo dediğimiz genelikle kulaktan kaynaklanan vertigodur. Sıklıkla bu vertigoya rastlamaktayız.Vertigo baş hareketleriyle her zaman kötüleşir. .Bazı manevralar ile bu şikayetleri hemen geçirmek mümkün olabilir.

İkincisi santral vertigo diye bilinen nörolojik kökenli vertigodur. Santal vertigoya daha çok 55-60 yaş sonrasında rastlamaktayız. Santral vertigo, beynin kan dolaşımında bir yetersizlik olduğu durumlarda görülen başdönmesi, dengesizlik, baygınlık gibi bilinç durumunda değişikliğe yol açabilen vasküler yetersizlik durumudur. Beyin beslenmesi boyundan beyne giden ön ve arka taraftaki damarlarla sağlanmaktadır. Arka taraftaki damarlarda bir yetersizlik olduğu zaman baş dönmesi, denge kaybı, baygınlık, bulantı gibi şikayetler olur.

Uzm. Dr.Mehmet Emin Çakır
Uzm. Dr.Mehmet Emin Çakır

Santral vertigoda özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

Baş dönmsei şikayeti nisbeten hafiftir.

Sıklıkla sabit, aynı düzeydedir,artıp azalmaz

nistagmus olmayabilir, tek veya iki yönlü vertikal olabilir

kulak çınlaması,işitme kabı gibi eşlik eden bulgular çok nadir veya yoktur

beyne giden kanın azalmasına bağlı bulgular genelikle vardır.

Periferik vertigo ise;

Sıklıkla şiddetli ve aralıklı artıp azalan bir seyir gösterebilir.

Nistagmus her zaman bulunur, asla vertikal olmaz

kulak çınlaması, işitme kaybı gibi eşlik eden bulgular sıklıkla vardır.

Bilinç kaybı, görme kaybı gibi bulgular eşlik etmez

Pozisyonla şiddetlenir, bulantı kusma eşlik eder.

Baş dönmesi, bulantı, kusma denge kaybı ile baş vuran bir hastaya öncelikle acilen muayene edip hangi tür vertigosu olduğuna karar verilir. Eğer periferik vertigo düşünülmüş ise KBB uzmanı hekimin öncelikle değerlendirmesi gerekli olacaktır.

Yok eğer santral tip vertigo düşünülmüş ise nöroloji uzmanı hekimlerce bu şikayet değerlendirilip buna göre tetkik ve tedavisi yönlendirilmesi gerekli olacaktır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir