KBB (Кulak Burun Boğaz)

Burun estetiği sonrası ne zaman çalışmaya başlayabilirim?

Burun estetiği farklı dönemlerde birçok bireyin talep ettiği ve yaptırdığı bir cerrahi operasyon. Bu nedenle günlük hayatı ne derece etkileyeceği de önemli bir konu haline geliyor. Hastalarımın en çok merak ettiği konulardan birisi de ne zaman çalışmaya dönebilecekleridir. Ortalama bir süre verilmesi gerekirse; burun estetiği sonrasında bir haftalık bir dinlenme süreci ile birlikte hastalar işe dönebilirler. Ancak burun estetiğinin içeriği ile birlikte bu süre değişiklik gösterebilir.

Daha küçük çaplı burun estetiği operasyonlarında günlük hayata dönmek de kolay oluyor. Ancak büyük ve yoğun operasyonlar sonrasında hastaların yoğun ödem ve akıntıları meydana gelebilir. Bu da çalışmayı engelleyeceği için dinlenme süresi doktorlar tarafından belirlenir. Bununla birlikte işin niteliği de etkilidir. Ağır işlerde çalışan kişiler için işe dönme süresi daha uzun olacak şekilde belirlenebilir. Ancak masa başı olacak işlerde burun estetiği çok engel oluşturmayacaktır. Çalışma esnasında gerekli görüldüğü takdirde, akıntı ve meydana gelebilecek ağrıları engellemek için ilaç kullanımı da sağlanabilir.

Op. Dr. Ebru TOPUZ
Op. Dr. Ebru TOPUZ

Günlük hayata dönme konusunda bir risk taşımamakla birlikte, imkanı olan hastalar en uzun süreli olacak şekilde evde dinlenebilirler. Böylelikle dış etkenlere karşı koruma konusunda daha avantajlı bir durumda olurlar. Ancak genel olarak 1 hafta içerisinde çalışma hayatına dönmekte bir sakınca görülmemektedir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir