Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Epilepsi ve doğum

Epilepsiden dolayı ilaç tedavisi gören kişiler de sağlıklı bir hamilelik sonucunda doğum yapabilirler. Epilepsili kişilerde gebeliğin önceden planlanması ve kadın-doğum doktoru ile epilepsiyi takip eden nöroloji doktorunun birlikte hareket etmesi önemlidir.

Doç. Dr. Fatma Nalan KAYRAK
Doç. Dr. Fatma Nalan KAYRAK

Epilepsi ilaçları kullanılmaktayken beklenmedik bir hamilelik oluşursa asla ve asla bebeğe zarar vereceği düşüncesiyle epilepsi ilaçları aniden kesilmemelidir! Böyle bir durumda epilepsi tedavisini yürütmekte olan doktorunuzla hemen bağlantı kurun. Mümkün olduğu kadar erken zamanda folik asit içeren vitamin tableti kullanmaya başlayın, çünkü folik asit bebeğin oluşmakta olan beyin ve omurilik gibi organlarının sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır. Bağlantıya geçtiğiniz doktorunuz kullanmakta olduğunuz epilepsi ilaçlarının dozunu mümkün olan en düşük düzeye çekecek ve aldığınız günlük dozu gün içinde bölerek kullanacağınız bir şema oluşturacaktır. Örneğin sabah 200 mg, akşam 200 mg olmak üzere günde iki kez kullandığınız bir tabletiniz varsa, bu dozu sabah 100, öğlen 100, akşam 100 ve gece 100 mg olacak şekilde almanızı tavsiye edecektir.

Böyle bir uygulamayla ilaçlarınıza devam ederek hamileliği tamamlayabilirsiniz. Yine de epilepsi ilacı kullananların bebeklerinde, kullanmayanlara göre anormallik görülme ihtimali biraz daha yüksektir ve hiç bir ilacın tamamen zararsız olduğu iddia edilemez.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir