Ortopedi

Futbolcu ayağı ( ayak bileği ön kısmı kemik sıkışma)

Ayak bileğinin ön kısmında tibia ve talusta tekrarlayan mikrotravmalar sonucu oluşan traksiyon osteofitleri ayakbileği hareketinin azalmasına ve ağrıya neden olur.

Prof. Dr. Mustafa ÜRGÜDEN
Prof. Dr. Mustafa ÜRGÜDEN

Devamlı ayak bileği ağrısının diğer bir sık nedenidir ( futbocularda % 45, dansçılarda % 59) Cheng and Ferkel,1998 Anterior eklem ağrısı ve ayak bileğinin dorsifleksiyonunun kısıtlanması (kemiksel sürtünme / dejeneratif artrit ) Artroskopik yıkama & spur-yumuşak doku eksizyonu osteoartritin erken evresinde faydalı Tol et al., 2001 Belirgin-ilerlemiş osteoartritte ancak % 29 oranında iyi sonuç elde edilmektedir.Ogilvie-Harris and Sekyi-Otu, 1995

Talus Avasküler nekrozu (AVN)

Kalça bölgesinde olduğu gibi kemiği besleyen damarların tıkanması sonucu kemik ölümü ve üstündeki kıkırdağın bozulnasını içeren bir tablodur. Talus ayakla baldır arasında menteşe görevi gördüğü için oldukça ciddi sorunlara yol açabilir.

Erken dönemlerde küçük tellerle, ölü kemikte küçük delikler açarak, kan damarlarının bu deliklerden ilerleyerek ölü kemiği canlı hale getirmesi amaçlanır. Başarı şansı sınırlıdır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir