Enfeksiyon Hastalıkları

Klimanın sebep olduğu hastalıklar

Yaz sıcakları için etkili bir koruma sağlayan klima bakımı düzenli ve doğru bir şekilde yapılmadığında lejyonella olarak tanımlanan bakteri oluşumuna neden olur. Klima bakterisi olarak bilinen lejyonella duş başlığı, havuz, fıskiye, jakuzi, sauna, hamam, göl ve nehir gibi sulu ve nemli ortamlarda ya da klimalarda ürer ve solunum yolu ile bulaşır. Uykuya meyilli olmak, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı, balgam çıkarmada zorluk, geçmeyen kuru öksürük, eklem ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtilere yol açan bakteri hastalığı tedavi edilmediğinde komaya ve akciğerde iltihaplanmalara kadar varan ciddi hastalıklara neden olur.

Bağışıklık sistemi düşük olanlar, organ nakli olmuş hastalar, uzun süre kortizon tedavisi alanlar, kanser hastaları, bebek ve çocuklar, astım ve KOAH hastaları ile 50 yaş üstü kişiler klima hastalığı açısından yüksek risklidir.  Hastalığın erken teşhisi tedavinin etkinliği açısından oldukça önemlidir. Klima hastalığının tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılır.

Klima çarpması

Çok sıcak havalarda ortam ısısını aniden düşürmek klima çarpması olarak adlandırılan sendromun oluşmasına neden olur. Klimanın doğru ayarlanması bu hastalığın oluşmasına engel olur. Genellikle ortam sıcaklığının vücut ısısına yakın 22-23 derecelerde tutulması gerekir. Kişiler klimalı ortamlara girmeden önce vücut ısısının normale dönmesini ve terinin soğumasını beklemelidir.  Klima çarpması yaşayan kişilerde en önemli belirti yüksek ateştir. Vücut ısısının aniden değişmesi sonucu vücudun savunma mekanizması devreye girer ve yüksek ateş oluşur. Ateşe ek olarak yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik meydana gelir. Bir diğer önemli belirti de şiddetli baş ağrısıdır. Ani ısı değişimi nedeniyle vücutta meydana gelen hipotermi şiddetli baş ağrısına yol açar. Baş ağrısı ve yüksek ateşe ilerleyen süreçte mide bulantısı, ishal ve kusma eşlik eder. Kaslarda kasılma şeklinde ağrılar zamanla ciddi ağrılar oluşturur.  Klima çarpması acil bir durumdur ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Genellikle mide bulantısı, ishal ve baş ağrısını önleyen serum ya da ilaçlar kullanılarak kişinin normale dönmesi sağlanır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir