Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Migrenin botoks ile tedavisi mümkün mü?

Uzun süre çok sayıda ilaç kullanımını gerektiren migren, pek çok nedenle kronik hale gelebiliyor.

Her 6-7 erişkinden birinde görülen migren, kronik hale geldiğinde ise iş yaşamını, sosyal yaşamı, aile yaşamını ve sağlığı olumsuz etkileyerek, yaşamı adeta kabusa çeviriyor.

Genellikle tek taraflı, orta veya daha şiddetli, 4 saatten uzun süren, zonklayıcı nitelikte, bulantı veya kusmanın eşlik ettiği, ışık, ses, hareket ve kokuya duyarlılığın arttığı baş ağrılarını tipik migren atakları olarak tanımlayabiliriz.

Kişinin yaşamını alt üst eden ve klasik koruyucu tedavilere dirençli migrenlilerde, baş ağrısı ataklarını önlemek ve yaşam kalitesini yükseltmek, ilaca bağımlılığı azaltmak Botoks tedavisi ile mümkün olabiliyor.

Uzm. Dr.Gökhan Gürel
Uzm. Dr.Gökhan Gürel

Migren tedavisinde FDA tarafından da onaylanan Botoks uygulaması ile yüz güldürücü bir sonuç elde edebilmek için; uygulamanın bir Nöroloji Uzmanı tarafından ve migren protokolüne uygun olarak yapılması gerekiyor.

BOTOKS MİGREN ATAĞINI NASIL ÖNLÜYOR ?

Migrenlilerde alın, şakak, ense, boyun ve omuz bölgelerindeki kaslar üzerinde en az 31 noktaya uygulanarak yapılan botoks tedavisi, uygulandığı kaslarda gevşemeyi sağlıyor. Böylece bu kasların arasında bulunan sinirlerden beyne giden ve sürekli ağrı ataklarına yol açan sinyallerin beyne ulaşmasının engelleyerek migren ataklarını önleyebiliyor.

BOTOKSUN ETKİSİ NE KADAR SÜRÜYOR ?

Deneyimli bir hekim tarafından yaklaşık 20 dakikada kolayca uygulanan botoksun etkisi 6 aya kadar sürebiliyor. 2010 yılında sonuçlanan PREEMPT çalışmasının sonuçları göz önüne alındığında, hastanın durumuna ve hastayı izleyen Nörolog doktorun kararına göre uygulama belli aralıklarla tekrar edilebiliyor. Böylece hastaların kronik migrenin kısır döngüsünden çıkması sağlanabiliyor.

Ayrıca botoks uygulaması sonrası, hastaların hemen günlük yaşamlarına dönebiliyorlar. Kalıcı yan etkisi olmayan güvenli bir tedavi yöntemi olması da ayrıca tercih sebebi olabiliyor.

NÖROLOJİK TAKİP ÇOK ÖNEMLİ !

Migrenin asla sadece bir baş ağrısı rahatsızlığı olmadığını özellikle vurgulamak gerekir.Öyle ki bazı migren atakları beyinde hasarlara yol açarak felçlere dahi neden olabiliyor. Bu nedenle bir hastaya migren tedavisi için, botoks dahil hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, hastaların mutlaka bir Nöroloji uzmanıtarafından takip edilmesi gerekiyor.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir