Psikiyatri – Ruh Sağlığı

Psikodrama Grup Terapileri

Psikodramada insanlar arası ilişkiler çalışılır.

Amaç anne, baba, eş, çocuk, komşular, arkadaşlar, iş arkadaşları ile daha iyi iletişim kurabilmenin yollarını bulabilmektir. İlişkilerimizin sıkıntılı olması bazen hastalık tanısı alacak kadar ruh sağlığımızı kaybetmemize neden olabilir. İlişkilerimizi istediğimiz şekilde yönetebilmek ruh sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

Uzm. Dr. Sibel Işık Devecioğlu
Uzm. Dr. Sibel Işık Devecioğlu

Psikodramada; iletişim içinde olduğumuz kişiyle karşılıklı nasıl bir etkileşim içinde olduğumuzu görebilme şansı olur. Önyargılardan arınabilmek, yeni bakış açıları edinip daha tatmin edici ilişkiler kurabilmemizi sağlar.

Psikodramada grup olarak birlikte çalışılır. Sorunlara konuşarak yorum yaparak çözüm bulmak zaman kaybına, kafa karışıklığına yol açabilir.

Psikodramada tamamen farklı çalışılır. Öncelikle çözüm istenen durum sanki tiyatro ortamındaki gibi canlandırılır. Bazen geçmişten kalan etkiler, bazen şimdi yaşanan bir durum, bazen gelecekte yapmak istediğimiz ama kendimizi hazır hissetmediğimiz bir durum…

Durum grup ortamında sanki yaşanır hale gelir. Çeşitli psikodrama teknikleri ve grubun da katılımı ile kişinin farklı çözüm seçeneklerini denemesi sağlanır. Yardımcı rollerde hissedilenler, benzer yaşantılar paylaşılır. Bu sırada yargılama, yorum ve tavsiye olmamasına özen gösterilir. Grubun duygusal paylaşımı, birbirlerine verilen destek, her grup üyesinin kendini ifade edebilmesi, özgüven artışına yardımcı olur.

Sanki tiyatroda alınan roller gibi çeşitli rollere girilebildiğinden kendi sınırlarını görebilme şansı olur. Tekrarlayıcı davranışların dışında çıkıp günlük hayatta isteyip de yapamadığı bir davranışı yapabilme olanağı bulur. Tüm bunlar psikodramayı eylem içinde, eğlenceli canlı bir terapi ortamı yapar.

Katılım koşulları:

Grup içinde güven ortamı sağlanması amacıyla katılımcıların kendi konuları dışındaki diğer katılımcıların konularını dışarıda paylaşmamaları gerekmektedir.

Ayrıca önemli bir mazeret olmadıkça grup bütünlüğünün bozulmaması ve faydalanım açısından düzenli katılım gerekmektedir.

Psikodrama Grup Terapilerine katılmak isteyenlerin bir ön görüşme ile katılmaları mümkündür.

. “Yüzlerce kitap okudum ama buradaki deneyimi edinmedim.”

“Arkadaşlarla paylaşmak buradaki gibi olmuyor, başkalarının gözünden kendine

bakabilmek çok etkili”

“Gözümde bir perde vardı sanki kalktı”

“Anladım ki, ben değişirsem karşımdaki de değişir.”

“Artık mutlu olmaya karar verdim.”

“Bir şeyi sözle ifade edince kabul edilmeyecekken o anın içine girince her şey ortaya çıkıyor.”

“Artık hayır diyebiliyorum, daha net isteklerimi ifade ediyorum.”

“Önyargılarım azaldı, insanlara güvenim arttı.”

“ Bir sürü eğitime katıldım, terapilere gittim. Ama psikodrama çok farklı, insan yaşayarak

öğreniyor.”

“Çevremdekiler çok değiştiğimi söylüyor, yeni ‘Ben’olarak çevremdekilere de faydalı olmaya

başladım.”

“Hemen herkesin benzer şeyler yaşadığını görmek yalnız olmadığımı hissettirdi.”

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir